bugün

kişide psikolojik bir bozukluk emaresi olup olmadığını merak ettiğim aldatma, ilüzyon hareketi.. saçma da olsa tanımımızı da yaptığımıza göre, biraz açayım meramımı..

kişi odasında, yatağında yatmaktadır.. (herhalde uyuma taklidini at gibi ayakta, pencere kenarında yapmıyor) uyuma durumu söz konusu bile değildir, hatta tecrübelerime göre çoğu zaman kişinin uykusu bile yoktur, sadece yorgunluktan, can sıkıntısından veya herhangi bir başka sebepten, yatağında yatıyordur.. derken odanın kapısı açılır.. anne odaya giriyodur..

işte burada refleksler devreye girer.. eğer surat kapıya doğru dönükse gözler anında kapanır.. ve bu saniyeden sonraki, annenin içerde geçirdiği her an, kişinin onu ses çıkarmadan, uyuma taklidiyle aldattığı anlardır.. hatta kişiye seslenir, 'uyuyor musun?' falan da der anne, cevap alamaz.. çok zorlarsa uyanmış gibi yapılır, belki de zavallı kadıncağıza laf edilir niye uyandırıyorsun diye.. böyle de kaptırmıştır kişi kendini rolüne..

gerçi anne dedik başlıkta, yazıda da öyle devam ettik ama bu yalan zaman zaman herkese yapılır.. anne sadece bir misal, bir sembol.. ben çok yapıyorum bunu, yalan yok.. tekrar ediyorum bunun hiç bir nedenini bulamadım ama başkalarında da tecrübe ettim yapılıyor böyle bir şey, kıçımdan sallamıyorum.. var demek ki insanın doğasında bilinçaltında falan.. benim psikolojimde bir sorun yok yani.. herhalde..

var di mi lan?
anneye trip yapma egilimi olan insan eylemi.
odaya giren anneye ders çalışma taklidi yapmak bir benzeridir.
annenin kalktığını gördüğü zaman " hadi bakalım derse " demesinden korkan yada başka bir görev vermesinden korkan çocuğun düştüğü durum. Anne ile aynı odadaysanız bu durum bir işkenceye de dönüşebilir.
kişinin, kendi kendini kandırmasıdır... çünkü; anneler herşeyi anlar!
bir çocukluk klasiklerindendir. kişiye göre yaş ilerleyince de yapılmak da devam edilebilir tabi. kişinin kendi içinde eğlenmesini sağlar.
zaman kazandıran bir harakettir. akabinde annem kıyamaz da biraz daha uyurum diye düşünülür. tabi olurmu böyle bir şey bana nasip olmadı ama hep kalk, hadi, yeter bu kadar uyku gibi sözlerle uyandırıldım. bıktım lan bi insan evladıda güzel uyandırsın beni. ne biliyim bi kız telefon etsin aşkım günaydın nasılsın hadi kalk desin yada ne biliyim kahvaltımı hazırlasın biride öperek uyandırsın. nerde...

(bkz: piskopata bağlamak)
o an muhtemelen 31 cekiliyordur.