bugün

genelde bir çuval inciri berbat etme sözü. adam bir başkası için iyi bir şeyler yapmıştır. aferin sana, helal olsun, iyi yapmışsın dendiğinde yapmış olduğu iyi fiilin gerekçesini açıklarken bir bakarsın bu kupleyi kullanır. tabii birader ya ne yapacaktım demek aklına gelmez çoğu kez.

bugün tv'de gördüm. denizli'de herifin teki karısını seri halde bıçaklıyor. sokak ortasında, güpegündüz. hiç kimse müdahale edemiyor. gençten, kahraman bir arkadaşımız pencereden atılan bir kovayı kalkan gibi kullanarak kadıncağızı kurtarıyor.

akşam canlı yayında cüneyt özdemir bu gençle konuşurken arkadaşımızın ifadesi böyle. neticede o da bir insan. eh yani, kadın olmak hasebiyle bazı eksikleri olabilir, birinci sınıf olmayabilir ama son tahlilde kadın madın, o da bir insan. şimdi bu arkadaşın yaptığını küçümsemek bir yana, tam tersine çok önemsiyorum. orada isteseler tükürükle boğacak sayıdaki sığırların arasından çıkan tek insan evladı.

lakin bu iyi arkadaşımızın bile genetiğinde, sorsanız kendisinin dahi farkında olmadığı bazı kodlar var. kadınlar, gayler, travestiler, çingeneler vs. neticede hepsi bir insan, ama bizlerden bir tık aşağıda. hayvanlar zaten kapsam dışı, onlar insan değil netekim. onlar için de bir klişemiz var elbette, neticede onların da canı var.