bugün

insanlığın en temel haklarından biri olan yaşama hakkını kendi rızasıyla elinden almasından doğal ne olabilir yada almasını sağlayacak bu yaşama süresinde yaşadığı ne olabilir? Bazı araştırmalarım gösteriyor ki insanlar hayatlarını en çok 19-25 yaş aralığında sona erdiriyor yani buda demek oluyor ki aslında yaşadığımız şeylerden dolayı yapmıyoruz biz bunu. peki bu insanların neden intihar ettiği hakkında yine bazı araştırmalar bize gösteriyor ki bunların bir numaralı nedeni duygusal ve depresif bozukluklar. diğer bir bulgu ise yüksek öğrenim görmüş insanların görmemiş olanlara göre daha az bu tercihi yapmaları.

sonuç olarak intihar günümüzde süslü sözlerle meşru kılınmak istenirken aslında bu meşru kılanların hiç birinin bu işlere girmediği gözleniyor. Yani biri size 'ben bazı şarkılarımı yırttım çöpe attım sırf gençler intihar etmesin' derse bu sözün hiç bir alt metninin olmadığını anlayın ve günümüz çağında intiharı meşru kılan ne kadar şey varsa derhal ve koşarak uzaklaşın.

(Not: Araştırma verileri Türkiye de 2015 yılında yazılmış bir makaleden alınmıştır ve şahsıma ulaşılması halinde kaynağı paylaşabilirim.)
'Yarın güzel birşey olabilir' umudu yüzünden.

Umudu tamamen biten insan oyundan çıkar.Ben de umutsuzum ama intihar etmiyorum demeyin,demek ki içinizde bir yerlerde hala bir umut var.
bir soru.

yaşarken defalarca öldüğünüz zaman intiharın bir cazibesi kalmıyor.
dini açıdan bakacak olursak cinayete girdiği için cehennemlik olma sebebi gibi birşey. üstelik türk islam anlayışında zayıflık göstergesidir.