bugün

2004 almanya yapımı filmdir. başrollerinde alman sinemasının genç yetenekleri max riemelt ve tom schilling vardır.

boks yeteneği sayesinde dikkat çekerek napola'ya kabul edilen friedrich weimer isimli bir gencin hikayesini anlatır. friedrich, anti-nazi olan babasının sert tepkisine rağmen evden kaçıp okula kaydolur. burada, babası bölge parti lideri olan albrecht stein ile dostluk kurar. bi tarafta resmi ideolojiye bağlanmaya hazır friedrich, diğer yanda entellektüel ve bu ideolojiyi sorgulayan albrecht, okulun sert eğitimine göğüs germeye çalışırlar.

okulun eğitim politikası şu cümle ile gayet güzel özetlenmiştir: "Männer machen Geschichte. Aber wir machen die Männer!" *
ayrıca okul müdürünün söylediği şu söz nazi almanyası'nın geleceğe dair planlarını anlatır niteliktedir: "Wenn der Endsieg erst einmal gekommen ist, werden wir jede Menge Gauleiter brauchen und dabei meine ich nicht Kärnten oder Mecklenburg. Ich spreche über Gauleiter für Washington, Moskau, London oder Kapstadt." (nihai zaferi kazandığımızda, bir çok bölgesel parti liderine ihtiyacımız olacak. ve ben burada kärntern veya mecklenburg'dan bahsetmiyorum. washington, moskova, londra veya cape town için gerekecek parti liderlerinden bahsediyorum.)

mükemmel bir filmdir. tavsiye edilir.
izlenesi filmlerden biridir. Eğer kendinizi kaptırarak izlemişseniz arada gözlerinizde 1-2 damla yaş belirebilir. öyle ki çok anlam barındıran bir filmdir.