bugün

Kuru ekmek bulabilirlerse aç kalmazlar.
bir daha asla dükkanına uğramayacağım esnaf tipidir.
ülkemin prenses esnafıdır işini adam gibi yapmaz ne sorarsan ya yok der yada ustaya sorayım der.

efe aydalın podcastine konu bile olmuştur.

https://www.youtube.com/w...I&ab_channel=EfeAydal
temiz, iyi niyetli, ponçik esnafları lekeledikleri için esnaflıktan men edilmesi gereken varlıklardır.
bircok kez böyle esnaf ile karsi karsiya kalinabilinir.
dükkana girersin elinde cep telefonu, bacak bacak üstüne atmis arkadasiyla cay icerken sohbet eder müsteriyle ilgilenmez, vs. vs.

bir de saygisiz müsteri vardir. hani kendisini padisah, kral sanan müsteriler. özellikle bu tip müsteri bizim topluda yogundur. ne esnafin emegini vermek ister ne de mali birakip gitmek ister. eger esnaf ürünü müsterinin istedigi fiyattan vermezse; müsteri cirkeflesir. cirkeflesen müsteriye de gereken cevabi veren esnaf, müsteri karsisinda "saygisiz" olarak adlandirilir.

esnafin ve müsterinin bakis acisina göre degisir. her esnaf saygisiz degildir, her müsteri de kral degildir.
tipik aile esnafı davranışları. normal bir çalışan olsa yokluğun ne demek olduğunu bilse, üzerindeki sorumluluğu hissetse zaten davranmaz. tipik bir aile esnafı dışardan hiç adam almazlar ya da akrabaları falan alırlar 3-4 kişi sabahtan akşama laklak yapıp 1-2 yağlı müşteriye 300-400 giydirsem yeter gözüyle bakarlar. güya aile esnafı bilmem since 1890 falan diye yazıda astın mı maliyeti 20 liralık lokumu, sucuğu 150 liradan satar.

bunları ta götünden sikeceksin amına kodumun davarlarını. hele birde geri kalmış şehirlerin esnafları yok mu aq yobazları. insanı sinir eden cinsten.

o yüzden hep diyorum esnaflık falan hikaye. seri üretim, seri tüketim tek çıkış bu. kepenk açıp sabahtan akşama çay içip 3-5 halı, kilim lokum satmakla olmaz bu işler. türkiye istanbuldan ibaret değil. belki istanbulda iyi satarsın o da tanınmış kalabalık semtlerde ise dükkanın.

her zaman profesyonelliği savunurum mk. işi kuran kişi risk alsın, gitsin pazarı araştırsın, kendine yatırımcılar falan bulsun. patron sürekli işin içinde olduğu zaman zaten profesyonellik falan hak getire direk gözümde az eleman, akraba çalışan, ve pintilik canlanıyor. profesyonel olacaksın abi işten anlıyosan yapacaksın anlamıyosan parayı verip çekileceksin işten anlayan elemanlar ilgilenecek müşteriyle. misafire efendim demekten imtina eden, laubali laubali konuşan esnaf varsa siktirsin gitsin bir zahmet.

sinirlendim yine mk.
Eğer adamın kendi mekanıysa size b.k yemek düşer
Ha alışveriş yapmazsin o kadar

Yoksa misal benim mekanımda ben istediğim gibi müşterisiye saygısız olurum
Karışanin cukunu keserim..
Aynen bu şekil yapılması gerekir.

https://youtu.be/eJEemEu8b2s
Ekmek teknesine saygısı olmayandır.
Esnaf olmak öyle her parası olanın yapacağı iş değildir, hırbolukla yürümez.
Nezaketten bihaber öküz başlı antiloplar ancak serengeti düzlüklerinde başarılı olabilirler.

Sattığı ürün ne denli kaliteli, ne denli hesaplı, ne denli şahane olsa da, derhal elimdekileri bırakır çıkarım.
Çölde bir kum tanesiyim belki ama olsun, safım belli olsun!
O dingoza para kazandırmam, önce insan olacak, para sonra...