bugün

hz. muhammed in tebliğine ''atalarımızın dinini bırakıp senin allahına mı tapacağız.'' diyen kureyşliler gibidir. atalarının dinine tapıyordur.

müslümanların çoğu neden müslüman olduğunu bilmiyor. son günlerde bu konuya yöneldim merak ettim insanlar ne düşünüyor dedim. farklı kulvarlarda hayata tutunan, farklı yollardan nefes almayı sürdüren, insanları inceledim, süzdüm ve hatta konuşarak istişare ettim. ne acıdır ki insanların çoğu -çoğu derken yüzde yüze yakını- neden müslüman olduğunu bilmiyor. üzüldüm, içim acıdı, kanadım ,ağladım, kabul ettim, geçti

müslümanlık için değil tabi hristiyanlık , yahudilik budistlik ve türevleri için de geçerli bu tespit ama konumuz müslümanlık...

öyle ya bu konu önemli bu konu inanç ve inanç dediğimiz şeye birey olarak inanmak gerekir kalbi olarak trans olarak şüpheye yer bırakmadan. ön kabulle olacak şey değildir bu. öyle ya neden eğilip bükülüyoruz neden aç kalıyoruz neden insanlara yardım edelim ki neden gidelim arabistan a? öyle olması gerektiği için mi? değil...

dedim ya insanların neden müslüman olduklarını merak ettim ve başladım onları incelemeye.

''bir insan ömrünü neye vermeli?''

pek çok müslüman . ''tabiki allaha ibadete vermeli.'' diyor bu soruya.

''neden müslümansın sen abi?''

işte pek çoğunun bu soruya cevabı yok.

kısa kesmek gerekirse kimsenin inancını sarsmak istemem ama insanların neden müslüman olduğunu da bilmesini isterim. öyle ya namaz yat kalktan ibaret değildir ki bir şeyler hissetmek gerekir. önce allaha inanmak gerekir sonra neden müslüman olmak gerekiyor onu bilmek gerekir bence. yoksa gerisi adetten töreden öteye gitmez ve allah bunu ister mi şüphelerim var.