bugün

şimdi olayın özüne bakiyoruz. Hazreti ibrahimin iki oğlu varmış: ismail(muhammedin soyu) ve onun kardeşi isaak(israil ogulların soyu), ibrahim kücük oglu isaakı daha cok severmiş, ve ismail isaakla hep dalga gecermiş. Sonra ibrahim bir gün kızmış ismaili başka şehire hatta cöle göndermiş, annesiyle birlikte(ismail isaakın üvey abisi aynı anadan degil yani). Kuranda bile benzer yaziyor tevrat daha eski kaynak oldugu icin ordan alıntıladım ama kurandada benzer yaziyor sadece biraz farklı. Kuranda ibrahim allahdan işaret aldıgı icin ismaili başka sehire bırakiyor, hadi diyelim öyle olsun tanrı dedigi icin yapmış olsun, öyle olsa bile sen daha kücük yaştaki cocugunu pic gibi ortada bırakiyorsun. Yani ismaili sevmedigi belli. Işte bu nefret edilmiş cocuk sonra müslüman kültürün soyunu başlatiyor ve kendisi ve kendileri dışında herkesten nefret eden müslolar türüyor he bana kalırsa müslümanda yahudide insandır. Ikisindede iyi huylu,kötü huylu (yada iyi karakterli ve kótü karakterli)insan vardır. Zaten gercektende iyi, kötü diye bir şey belki tam anlamiyla bile yok bilemyorum. Yahudilerin kitabı hatta daha kanlı (yalnız onların kitabı daha uzun oldugu icinde bu böyle diyebiliriz.)ama bu kardeslerin sonradan birbirine cok aşırı düşman oldugunu görüyoruz.(evet biraz tarafsız yazim dedim)