bugün

kapital sistemin öngördüğü hem zaman hem bütçe açısından en ekonomik kahvaltı.*
zengin sofrasıdır.
ayırca; * *
gemlik zeytini-eritme peyniri-kiraz domates üçlemesiyle pahada başa çıkamayacak, ancak daha sağlıklı olan sabah menüsü. ama o müslinin saman yiyormuş hissine dayanamayanları van kahvaltı salonumuza bekliyoruz...
orta sınıf yemeğidir. zeytin ve peynir muz ve mısır gevreğinden pahalıdır. türk damak tadına çok uymasa da mineral açısından zengin olması, günlük ihtiyacın karşılanması açısından önem arzeder. hamburger ve koladan çok daha sağlıklı olduğu da açıktır.
yerli film ve dizilerde rastlayabileceğimiz kahvaltı çeşitidir. ayrıca bu kahvaltı sırasında gazete okumak da farzdır...
genelleme yaparsak; herkesin kendine gore bir damak tadi oldugu gerceginden hareketle isteyen istedigini* yer der, geceriz. ama bahsedilen gavur orjinli kahvalti turunun, cocukluk ve ergenlik donemi, amerikan sitcom isgali altinda gecmis * turk gencligi arasinda ozel bir yeri vardir. begeniyle izledigi dizi karakterlerinin, her kahvaltida, misir gevregi bazli, acayip kombinasyonlar tukettigini goren mahsun ergen, en sonunda cesaretini toplayip, durumu anneye acar. ogretmen ve solcu olmasinin etkisiyle cocuga sarlayan anne, daha sonra anne yureginin devreye girmesiyle, sapsal evladinin, bu sapsal istegini kabul eder. bahsedilen misir gevrek bazli kahvalti masasi kurulur. atesli ve girisken genc, dizilerdeki gozlemlerine dayanarak, misir gevregini hazirlar ve tuketim amaciyla basina coker. sonrasinda anneyle yasanan diyalog, macerayi kisaca ozetler;

anne=a, ben=b

a- eee... nasilmis?. kiyametleri koparttigina deydi mi evladim?
b- yaa guzel iste. ama tuzsuz sanki.
a- oglum corba mi bu? icine cilek koydurdun, muz koydurdun bi de ustune tuz mu aticaksin?
b- yok be anne. yani tadi biraz acayip gibi, sanki bi seyler eksik.
a- ne gibi?
b- cay mesela. cay olmayinca kahvaltiymis gibi olmuyo?
a- sen simdi cay mi icicen bunun yaninda???
b- yok bunun yaninda degil. bi de gozleme yaparsin peynirli... ohhh sahane...
a- sen simdi bunu yemiyosun o zaman. oyle mi?
b- ...
a- aman evladim amerikalilar bok yese, geri kalma sende dene. e mi cocugum...
kolaydır, basittir.

türk usulü kahvaltı kültürüne alışmış bir insanın kahvaltıdan sayamayacağı öğündür.
bir diyet mönüsünde bulunan kahvaltıdır.
amerikan aile filmlerinde bolca gördüğümüz klişe sahne kahvaltısıdır. *
Bizlerin klasik kahvaltisi olan;
menemen,
salatalik,
domates,
zeytin,
peynir,
yumurta gibi tuzlu gidalarin sofralarina bile ugramadigi tipik bir Avrupali kahvaltisidir. Tuzlu kahvalti yaparken de ne o 'ogle yemegi mi yiyorsun'? tarzinda, Avrupali kisiler tarafindan burun kivrilarak 'Ne kadar krosun' der gibi, kahvaltinin aslinin
portakal suyu,
nutella,
krep,
cupcake,
cereal(misir gevregi gibi kuru meyve ve yulaf tarzi bisiler..)
olmasi gerektiginin sana ogretildigi bir durum.