bugün

mustafa filmini henüz izlemedim. yalnız filmin çekilme kararının alınmasından itibaren günümüze kadar olan süreci çok iyi izledim. şimdi cem yılmaz ın dediği gibi step step gidelim:

1. piyasayı ısındırma süreci: bu süreçte aşağıdaki gibi mailler dolaştırıldı ve laikçi kanadın filmi heyecanla beklemesi sağlandı. bu mail şahsıma * 64 defa gönderilmiş.

--spoiler--
Sadece bir dakikanızı ayırıp fragmanı izler misiniz?

http://www.mustafa.com.tr
--spoiler--

2. milleti gaza getirerek filme ilgiyi tavan yaptıracak çabalar süreci : bu süreçte turkcell in sponsorluktan çekilmesi hadisesine mal bulmuş mağribi gibi atlanmış ve aşağıdaki gibi muhteşem örnekler içeren mailler dolaştırılmıştır.

--spoiler--
HEM BiR TURKCELL MÜŞTERiSi HEM DE BiR SEKTÖR PROFESYONELi OLARAK ;

TAM DA NUMARA TAŞINMA DÖNEMiNiN ÖNCESiNDE, BÖYLE STRATEJiK BiR HATA YAPILACAĞINA iNANMIYORUM.

AŞAĞIDAKi METiN (ÖNCE VATAN GAZETESi'NDE HABER OLDU ŞiMDi DE iNTERNETTE DOLAŞIYOR) TURKCELL'IN RAKiPLERiNiN GERiLLA iLETiŞiMi / DERiN PSiKOLOJiK SAVAŞ / DESINFORMATION AKTiViTESi OLABiLiR.

ANCAAAAK, BORSAYA KOTE EDiLMiŞ TURKCELL'iN YATIRIMCI iLiŞKiLERi YA DA iLETiŞiM BÖLÜMLERiNDEN HALA BiR SES SEDA ÇIKMAMASI DA AYRICA DÜŞÜNDÜRÜCÜ.

HA

Can Dündar, "Mustafa" projesine start verdiğinde filmine sponsor arayışına girdi.

Turkcell, sponsorluk teklifine olumlu yanıt verdi. Can Dündar ile Turkcell yetkilileri arasında toplantılar yapıldı ve el sıkışıldı. Edindiğim bilgilere göre Turkcell bu projeye yaklaşık 350 bin euroluk bir destek vermeyi kabul etti.

Ancak film bittikten sonra ilginç bir gelişme yaşandı.

Turkcell'in CEO'su Süreyya Ciliv, filmin bir kopyasını istedi.

"Sponsoru olduğumuz filmi izlemek istiyoruz. Bu konuda yönetimdeki diğer arkadaşlarımızın da görüşünü almak istiyorum" dedi.

Filmin bir kopyası Turkcell'e gönderildi. Turkcell üst yönetimi filmi izledi.

Filmi izlendikten sonra ani bir kararla Turkcell filme sponsor olmaktan vazgeçti.

Can Dündar'a sponsorluktan çekilme nedenine dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

Ancak Turkcell yönetiminde filmi izledikten sonra ortaya çıkan ve sponsorluktan da geri adım atılmasına neden olan görüş şuydu: "Bizim Turkcell olarak toplumun her kesiminden müşterimiz var. Böyle bir filme sponsor olarak müşterilerimizin bir kısmını karşımıza alma riskini üstlenemeyiz."

insanın inanası gelmiyor ama ne yazık ki Turkcell ve Mustafa filminin yöneticileri arasında iplerin kopmasına, Turkcell yönetiminde ortaya çıkan bu görüş neden oldu.

Filmin senaristi ve yönetmeni de olan Can Dündar, Turkcell'in son saniye golü ile zor duruma düşmüştü. Neyse ki devreye Sabancı Holding girdi. Can Dündar ile görüşen Güler Sabancı, Mustafa filmine, Holding olarak 300 bin Euro ile sponsor olmayı kabul etti.

Sonuç olarak Turkcell yönetimi ;

Ataturk filmini savunamıyor.. sponsor olamıyor.toplumun şeriatcısını, Ataturkten nefret edeni de dusunmeliyim diyor.

Bu ulkenin ATATURK degerine sahip cıkamıyoruz.

Bu hale mi geldik ? gercekten inanamıyorum...

Ataturk filmine sponsor olmaktan neden cekilir bir insan? Nasıl bir insansınız , nasıl bir firmasınız, nasıl degersiz, onursuzsunuz..?

Yazıklar olsun...

Nasıl bu kararın Turkiye Cumhuriyetinde yasayan bunca insanı etkileyeceginin ustunde durulmaz, Nasıl onların tepkileri onemsenmez...?

Ben bir Türk vatandası olarak , numara tasınabilirligin basladıgı gun turkcell den ayrılarak tepkimi koyarım.. ben bir kişiyim. Benim yapabilecegim bu...siz de birazcık bu ulke degerlerine onem veriyorsanız aynısını yaparsınız..yapmazsanız da yazıklar olsun...bu kadar soyluyorum.
--spoiler--

3. filmin vizyona girmesi ve ilk hayal kırıklıkları : bu süreçte deniz baykal ın ben filmi beğenmedim açıklaması laikçi kardeşlerde ilk şaşkınlığa neden olmuştur. bu süreçte de aşağıdaki gibi mailler aldık.

--spoiler--
Turkcell'e Can
Dundar'in filmine sponsor olmamasindan dolayi bir karalama kampanyasi
baslatilmis durumda.. Bu gibi olaylarda biraz beklemekte fayda var.
Can Dundar'i hic sevmem. Vicik vicik populizm yaptigini dusunurum. Can
Dundar'in filmine sponsor olmamak Ataturk'e karsi olmak veya dinci
olmak anlamina mi geliyor. Ataturk hakkinda yapilan her sey kayitsiz
sartsiz desteklenmeli diye bir kural mi var. Adamlar 300.000 euro
verecek filmi izlemeleri begenmemislerse sponsorluktan vazgecmeleri en
temel haklari.. Filmi izleyip izlememeye Oray Egin'in yazisindan sonra
karar verecegim...
--spoiler--

4. son süreç : bu etapta hayal kırıklığı tavan yaptı ve can dündar a saldırılar başladı. gelen mail örneği:

--spoiler--
Biliyorsunuz degil mi Can Dundar, Said-i Nursi belgeseli uzerinde
calisiyor bir suredir. Yani Fethullah Gulen cemaatine goz kirpiyor,
kendini buraya entegre ederek oradan rant toplayacak.

E gercek bir Ataturkcu film de bunun onunu keserdi.

Ancak kendisi o kadar paragoz ki hem laiklerin hem de
Fethullahcilardan parsayi toplama amaciyla yola cikti... Yazik ki
yuzune gozune de bulastirdi...

Laikler filmi begenmedi, sponsorlarla cevirdigi oyun medyada aleyhine
dondu, tuccarligi ortaya cikti...

Ve sonunda Can Dundar putu hak ettigi sekilde yikilmaya basladi...
--spoiler--

şimdi sadede gelelim:

bu kadar karmaşa yaşanan bir süreç gördünüz mü görmediniz mi? standart donanımlı bir laikçi kardeşin bu kadar karmaşa içinde yediği zihinsel darbe az mı değil mi siz karar verin...