bugün

ne desek ya dinci ya da ırksız oluyoruz. o yüzden böyle bir başlık açmayı seçtim.
öncelikle yine gelip buraya nefretinizi kusacağınızı ve dediklerimden hiçbir bok anlamayacağınızı adım gibi biliyorum. ben yine suya yazar gibi yazacağım.

az önce "çocuğun dini ya da ırkı olmaz o sadece çocuk. hiç kimse 5 yaşında ölmeyi hak edecek kadar büyük bir suç işleyemez" diye yakarırken. sözde türkçü bir arkadaş "türkün türkten başka dostu yoktur." düsturunu benimsemedikçe türk olamayacağımızı söylemişti. öyleyse al sana düstur. bu düsturu benimseyemedikçe sen de benim gözümde insan olamayacaksın.

hepimiz az çok aynı aile ortamında büyüdük. hepimize sevmek yerine nefret etmek, düşmanlarımızı iyi tanımak öğütlendi. alevi kafirdi, kürt bölücü, ermeni ve rumlarsa en büyük düşmanlarımız. bize kimse bunlar da insan bunlarla da bir gün dost olup insanca yaşayabilirsiniz demedi. neticede nefretini kusmaya yer arayan, tahammülsüz, dünyayı kendine ve etrafında yaşayan herkese zehir eden insanlar olduk.

bir tarafımız araplar çocuk da olsa ölsün diyor, diğer tarafımız sadece araplar ölmesin istiyor, urumçi'de, afrika'da ya da başka yerlerde ölenler umurlarında değil. kimse ırk ve dini durumunu gözetmeden üzülemiyor ölen, kaybolup giden insanlara, çocuklara.

ben sadece bir kere deneyin diyorum, en azından bir an olsun empati kurmaya çalışın. sırf anneniz sizi bu topraklarda doğurdu diye neden üstün olasınız ki? neden bu kadar bencilsiniz?

" aptallara göre insanlar; ırk, cinsiyet, milliyet, yaş, statü, renk, din ve dil başta olmak üzere 8’den fazla kategoriye ayrılırlar. halbuki olay bu kadar komplike değildir. insanlar sadece 2’ye ayrılırlar: iyi insanlar ve kötü insanlar. " albert einstein.
güncel Önemli Başlıklar