bugün

ağır metal zehirlenmesidir. karşıyakalı * ve midye müptelası olan benim başıma geçen sene gelmişti, uzun süre midye yememiştim daha da. şimdi temiz ve taze olduğuna inandığım yerlerden, eskisine nazaran daha az yiyorum.

aman, nolcak sanki deyip geçmeyin. adamın mna koyuyo.
(bkz: 3 Dünya ülkesi)
zavallı midyenin bozulmuş tavuk eti faalan yemesinden kaynaklanan "midye zehirlenmesi
" dir.
midyenin tüm zararlarını biranın ortadan kaldırdığını düşünmekteyim.

yıllardır ikisini birlikte tüketirim, henüz bir zararını görmedim.

tabii yine dikkatli olmakta fayda var güvenilir yerlerden alınıp tüketilmelidir.
(bkz: civa zehirlenmesi)
Midyenin denizde çöpçü görevi üstlenen organizma olmasından dolayı bünyesine aldığı ağır metallerden kaynaklanır.
tipik gıda zehirlenmesi gibi seyretmeyen, belirtileri yılan sokmasına benzeyen zehirlenme çeşidi. nedeni, bozuk veya beklemiş (hatta bazen taze olmasına rağmen pis yerlerden toplanmış) midyelerin ürettikleri nörotoksin zehirlerdir. şiddetli ishal, yüksek ateş akabinde kusma, halsizlik, bitkinlik gibi seyreder. nörotoksin, duyularda problemlere neden olur, hasta soğuk-sıcak algısını yitirebilir. aşırı elektrolit kaybı ölümcül olabilir. hastaneye kadar donunuza sıçmadan gidebilecek durumda iken hemen gitmeli ve tıbbi yardım almalısınız. gerçekten ciddi sonuçlara sebebiyet verebilir.

tamamen atlatması uzun sürer, uzun süre katı sıçmayı unutmanız gerekecek. bağırsak florasının büyükz arar görmesi, sindirim sisteminizi de etkileyecek. atlattıktan sonra probiotik şeyler tüketerek bağırsak florasını toparlama şansınız var.

edit: e ne yapalım midye de mi yemeyelim diyenler; evet mümkünse yemeyin. ille de yiyecekseniz, çiftlik midyesi satan bir yer bulun, taze olduğundan emin olun. ama onu bile 4-5 adetten fazla tüketmeyin. benden söylemesi.
birçok kişinin durumun ciddiyetinden bihaber olduğu zehirlenmedir. sadece ishal olduysanız siz henüz midyeden zehirlenmemişsiniz demektir. o kadarı yediğiniz herşeyden olabilir. midye zehirlenmesi ölümcül bir rahatsızlıktır. erken tanı gerçekten hayat kurtarır. bizzat eşimin yediği iki midye yüzünden üç hafta hayatı karardı. neredeyse her gece serum ve ağrı kesici alıp, üstüne gün içerisinde (ikisi çok ağır antibiyotik olmak üzere) altı farklı ilaç almak zorunda kaldı. o yüzden midye zehirlenmesi kesinlikle şakaya gelmez.