bugün

"geri zekalı olduğunu yazmayı unutmuşsun."

yıllar öncesinin günlük bir gazetesindeki haberinin yorumunda vardı bu güzel cümle. bana göre güzeldi.
güzin abla denen kişiliğe her gün atılan onlarca mektubun içinde benim mektubum yok muydu? tabi ki de vardı. hatta bir keresinde hiç unutmam şöyle bir şey yazmıştım:

"güzin abla, o kadar çok osbir çektim ki y.rram ağrıyo."

ne cevap vereceğini çok merak etmiştim. her sabah koşarak bakkala gider, yazdığı gazeteyi ve babamın istediği gazeteyi alırdım. hatta, her gece yazdığım mektupları gören babam bir gece anneme söylüyordu. kazara duydum:

"bizim oğlan, çok güzel bir mektup aşkı yaşıyor galiba."

ya, ne demezsin. yalnızlıktan kafayı yemiş, güzin abla'yı işletiyordum. ha, ne diyordum yazdığım o cesur mektubun cevabı. geldi tabii. bir pazar kahvaltasında tesadüfen babam okudu hatta o cevabı.

"çekmezsiniz, olur biter."

babam bıdılana bıdılana gazeteyi bir kenara atarken ben kaptım gazeteyi ve içeri geçtim. hem benim yazdığım sorunun cevaplarını hemde diğer bütün cevapları okumaya başladım. "delikanlı" nickli bir okuyucu şöyle bir mektup yazmıştı:

"merhaba güzin abla. ben 28 yaşında yakışıklı bir erkeğim. yaklaşık iki ay önce babamın iş yerinde çalışan nişanlı bir kıza zorla yanaşıp içkisine ilaç katarak sahip oldum. benimle evlenmesi karşılığında her şeyi verebileceğimi söyledim, fakat kabul etmedi. zenginim, zekiyim, yakışıklıyım, dilbazım. ne yapmam gerekiyor?"

şaka gibiydi bu mektup. hatta osman sınav abimize ilham kaynağıydı belki de. kim bilir?
güzin abla bilir tabi. benim cevabımın altında bu abimize de cevap vermişti:

giriş kibarca olsun diye ilk önce "arkadaşım" demişti. daha sonrası ise şöyleydi:

"bir çok özelliğini yazmışsın, fakat geri zekalı olduğunu yazmayı unutmuşsun."

ben dilimi ısırarak gülerken, babam ilk defa beni şaşırtmıştı. türkçe'min geliştiğini söyleyen türkçe hocamın tavsiyesi üzerine bir rulo beyaz kağıt almıştı. onlarca da zarf. bana kalan yazmaktı. babam hiçbir zaman bilemeyecek olsa da yazıyordum bende. güzin abla'ya. babamın gözündeki mektup aşkıma.