bugün

tayyip'in son gafından sonra mehmet barlas kibarcığının kırparak, kibarlaştırarak anlattığı fıkranın orjinalidir.

padişah, geri zekalı oğlunu adam etsin diye bir hoca tutar ve bu oğlanı bir yıl içinde adam etmesini ister. ne de olsa kendisinden sonra o padişah olacaktır.
aradan bir yıl geçer padişah hocaya;
- hoca hoca, bir yıl geçti şu çocuğu divana getir de diyeceği bir laf varsa ben ve vezirler duyalar.
hoca korka korka peki padişahım demiş ve oğlanı divana getirmiş. orada devlet büyükleri ülke sorunlarını konuşuyorlarken oğlan birdenbire;
- bir ok attım kebap oldu. demiş.
padişah ve vezirler şaşırmış. hoca hemen padişaha hitaben;
- efendimiz, sizin oğlanla geçende ava gitmiştik. oğlunuz bir ok attı ki, ok bir geyiği deldi geçti kayalara çarpınca kıvılcım çıktı oradaki otlar felan yandı ve geyik de o ateşte pişti. oturduk yedik.
padişah sevinmiş;
- vay beeei ne kadar öz anlattı oğlum diye. hocaya da aferin demiş.
az zaman sonra oğlan yine durduk yerde;
- bir ok attım zerde oldu. deyince herkes hocanın yüzüne bakmış, oğlan ne demek istedi diye. hoca oğlana dönmüş demiş ki;
- bre amına koduğumun oğlu, dağda ateşi, eti bulup kebabı yedik. ben şimdi sana dağın başında şekeri, pirinci, safranı nerden bulayım da senin ayıbını örteyim .

kırk yıllık yağcı mehmet barlas'ın bile çileden çıktığı, ılıcak'ın isyan ettiği tayyip gafına uydurulan masallardandır.