bugün

sağlık mevzusunun suistimale açık olmasından kaynaklı olarak oldukça pespaye bir tarzda verilen haberlerdir.
hastanede belki bir gününü geçirmeyen bir muhabir hastane dinamiklerini bilmeden istediği kimseyi rahatlıkla ''tacizci'' , ''görevini kötüye kullanan kimse'' olarak niteleyebiliyor.

bir kanalda şöyle bir haber görmüştüm:
kırsaldan gelen bir çift kadın doğum uzmanına muayene olmuş. adam değil kadın muayene oluyor. muayene sonrası kadın; ''doktor beni taciz etti'' diye şikayette bulunuyor. ve olay bir şekilde medyaya yansıyor.

haber şu: ''tacizci doktor''. haberin detayında doktorun ismi hatta sicil numarası bile yayınlandı.

benim vicdanımmı cız ettiren olay şu idi: kadın doğum muayeneleri biraz farklı olabilir. detaylara girmeyelim ama doktorun muhattap olduğu yer belli zaten. bir de bimanuel muayene ettiniz mi taciz olarak anlaşlabilir. bu mu yani?
bu kadar mı kolay birini tacizcilikle suçlayıp afişe etmek medyada? ne mahkeme kararı var ne bir şey.

ayrıca her hastanede yakını ölen bir şekilde hastane çalışanlarını suçlar, dayak atar, bazıları da medyaya şikayet eder. medyada bunları ''sağlık skandalı'' olarak manşetlere taşır. ne de olsa herkesin ilgisini çekecek olaylar. ama haberde tek tarafa söz verilir. zaten sağlık çalışanları da medyaya çıkmak istemez doğal olarak.

hastanede bebek ölümleri olur hastane enfeksiyonundan. sanki sağlık çalışanları bebeklerin boğazına çökmüş gibi bir imajla haber yapılır.

var mı arkadaşım hastane enfeksiyonuna çözüm önerin?. en gelişmiş yerlerde bile oluyor malesef.
türkiyedeki küvez sayısı ve doğum sayısı belli. hastaya senin çoçuğunu almıyoruz diyemezsin. alırsan da enfeksiyon riski artıyor. ee çalışan ne yapsın?
sen yenidoğan üniteleri hakkında sağlık bakanlığını uyaracak bu konuya dikkat çekecek haber yaptın mı? nerdeydi senin gazetecilik sorumluluğun o zaman?

hastanelerinde bebek ölümü gerçekleştiğikten sonra bu olayları topluca arenada seyrederken ağlamayan çalışan kalmıyor o hastanede. çünkü sağlık çalışanlar katilmiş gibi haber yapılıyor.

her olayda durumu daha da ajite etmek iyice dramatize etmek reyting getirebilir ama birazcık sağduyu abiciğim sizden bekledikleri adamların. adam küvezi evine götürmedi yaa. hasta çok fazla işte. o yüzden bir küvezde iki bebek kalıyor olabilir mesela uğur abiciğim.

sağlık çalışanlarınında hataları ihmalleri mutlaka oluyor.

görevini kötüye kullananlar da var şüphesiz. ama sağlık çalışanlarını açık hedef haline getiren her haberle birlikte vurulan, dövülen doktor haberi sayısı da artıyor.

medyadan tek beklentim birazcık sağduyu. olaya bodoslama girmemeleri...
genelde doktorları kötülemeye yönelik haberlerdir. bunun yanında henüz kanıtlanmamış bir çok şey isviçre ve isveçli bilim adamlarının buluşu olarak lanse etmektedirler. amaç hit ve popülerlik sağlamaktır.
bugün fox tv de izledim.

bir kazazedenin ayağı kopmuş. orada bulunan ekipler kopan uzuvu aramışlar. yerine dikilir düşüncesiyle.

biraz zaman geçtikten sonra ambulans doktoru kopan parçanın diklemeyeceğini söyleyip aramanın durdurulmasını istemiş. arama bırakılıp hasta da hastaneye götürülmek üzere yola çıkarılmış.

fox tv bir uzmana bu konuyu soruyor:
uzman da bu parçanın dikilip dikilmeyeceğine bir mikrocerrah tarafından karar verilmesinin daha doğru olacağını söylüyor.

buradan yola çıkan fox teve şu yorumlarda bulunuyor;
-bu bir rezalet. tam bir skandal. eğer parça bulunsaydı hasta ayaksız kalmazdı.

daha da ileri gidip kopan en küçük parçaların bile dikilebileceğini uzmanların söylediğini belirtiyor.

benim dikkatimi çeken şey şu oldu:
öncelikle kopan her parçanın dikileceğini söyleyen kim?
pantolon yaması mı lan bu? her kopan parça dikilmez. öyle basit bir işlem değil lan bu.

ikincisi sordığınız uzman dikim işlemine mikrocerrahın karar vermesinin daha doğru olacağını söylüyor. her parça dikilir demiyor. nerden çıkarttın her parçanın dikilebileceğini.

üçüncüsü olay yerinde ilk aramada bulunamamış kopan uzuv ekibin aramaları sonucu. ee ne yapılsaydı? saatlerce arama mı beklenseydi?
hastanın hayatı mı? yoksa kopan uzvu mu?

diyelim ki doktor hatalı. sordun mu kendisine neden bu kararı aldın diye?
cevap hakkı tanımadan yargıladın ve infaz ettin.

nasıl bir mantık lan bu?