bugün

illaki öldürülmesi mi diyor at yaprağı iyi oku şu cümleyi. yahut o yerden sürülmelidir diyor demi at kafası.
Gerizekalı.
Öncelikle o Maide sofra demektir.

Ayete gelince TDV (Türkiye Diyanet Vakfı) yaptığı bir açıklama ile cevap verelim:

islâm, bir insanın haksız yere öldürülmesini bütün insanların öldürülmesi gibi telâkki ederek öldürme olayını «insanlık suçu» saymış, silahlı eşkıyalığı da, halkın huzur ve sükûnunu kaçırdığı ve düzeni bozduğu için devlete karşı (Allah ve Resûlüne karşı) işlenmiş büyük bir suç olarak görmüş ve karşılığında ağır cezalar koymuştur. Uygulamada bazı görüş ayrılıkları bulunmakla beraber cumhura göre silâhlanıp açıktan devlete başkaldıran ve eşkıyalık yapan kimseler yalnızca adam öldürmüş iseler idam edilirler. Hem öldürmüş, hem de soygun yapmış iseler öldürülür ve asılıp teşhir edilirler. Soygun yapıp terör havası estirenlerin çapraz olarak bir elleri ile bir ayakları kesilir. Yalnızca soygun yapmış iseler sürgüne gönderilirler. Sürgünü hapis cezası olarak tefsir edenler de vardır. Eşkıya kendiliğinden teslim olur, yaptıklarından pişmanlık duyarsa tazminat yükümlülükleri mahfuz kalmak üzere cezaları (hadler) düşer.
Sonrasindaki ayeti neden okumuyorsun sayin gerizekali? Kurtulus savasinda komutanlar ne dedi? Oldurun vataninizi koruyun. Bu da ayni yani tabi ki oldurecekler..
Bu ayeti hiç duymamış olsa kızmazdım. Bilmiyor, hiç okumamış karşısına çıkmamış derdim. Ama hem ayetten haberdar olmuş, hem başını sonunu okumamış, gönderilme sebebini araştırmamış, hem de sanki biliyormuş gibi ahkam kesiyor. Yarı cahillik hakikaten çok tehlikeli. Zaten hep kur'an'ı yanlış anlayan, yanlış uygulayanlardan dolayı bunca insan öldürülüyor. Sen kalkıp kur'anın ortasından alırsan ayeti ve açıklamasını bilmezsen onu her duruma uyarlayabilirsin. O ayetin sana sebepsiz yere savaşmayı söylediğini, katletmeyi söylediğini, asıp kesmeyi söylediğini zannedersin. Sonra da "ben çok dindarım" ayağına gider orda burda insan katledersin. Okuyun arkadaşlar, anlayın. önce ilk emri yerine getirip okuyun. Ortasından başlamayın.
önce 32 yi oku geri zekalı. 32 okunmadan 33 ü anlayamazsın.