bugün

filmi çekmeden önce hollywood yönetmeninin tapu ve kadastro bölge müdürlüğünden izin belgesi, yedi önlü arkalı nüfus cüzdanı sureti ve muhtarlıktan imzalı ikametgah ile birlikte yetkili makamlara teslim etmek zorunda olduğu ve filminde kullanmak zorunda olduğu repliktir ''..... sen bir dahisin..'' .....ya istenilen isim çiziktirilebilir..

herhangi bir macera filminde karşımıza çıkabilir.. kahramanlarımız bir gizemi çözmeye ya da piç kurusu bir mafyadan nasıl kurtulacaklarını planlamaya çalışıyorlardır.. o sırada kahramanlarımızdan daha çirkin olanı saçma sapan bir şeyler geveler.. baba kahraman da bu saçmalıktan kendince bir planlar çıkarır ve co-pilotuna gereken payeyi verir ''sen bir dahisin..'' cümlesiyle.. co-pilot kahraman ise zerre skim anlamaz olaydan ama mutlu olur..

örnek diyalog:
- kahrolsun mcnamara, bu sefer gerçekten boka battık dostum, nasıl kurtulacağız deli pedro'nun elinden?
+ ne dedin sen demin?
- deli pedro dedim skerticek belimizi..
+ hayır ondan önce..
- karnım ağrıyor, akşamki taco ağırlık yaptı herhal dedim..
+ hah, ondan tam sonra..
- mcnamara stresten beyinciğini yaktın sen galiba..
+ gerizekalı 'boka batıık' demedin mi?
- evet..
+ sen bir dahisin norton.. anladın mı beni bir dahi..
- öyle mi?
+ evet.. aga kurdum planı şimdi deli pedro gelince bizim kapının önüne yaptığımız kakaya basacak ve kazdığımız tuzağa düşecek.. demiştim sana sen bir dahisin diye!..
- var tabii bi zekilik sınavlarım iyi değil ama pratik zeka var.. bak geçenlerde bir antivirüs programı geliştirdim ben aha da şur..
+ sus amına koym sus bir macera yaşatmadın..

bazen de bu yardımcı kahramanın iyice götü kalkar macera sonundaki partide ''ben iş zora girince hemen planı çaktım, mesajı da verdim bizim mcnamara'ya.. o da uyanık adamdır leb demeden leblebiyi anladı valla..'' falan der de kızlara arası açılır mcnamara'yla sonra..
yalnız bu saçma klişeyi türk yapımlarında da görüyorum son zamanlarda, bence acayip sırıtıyor söylemeden edemeyeceğim:

- hay amına basiim, ski tuttuk!
+ necmi, sen bir dahisin..
- senin de götüne kafam girsin..
+..
- n'oldu pıstın?

bu ne lan böyle?
not: anlamadığım bir sorundan bu entry 5803896. kez giriliyor.. sildim hepsini.. pardon..
- ama bu çok saçma. clementine, maykıl'ı zehirlemiş olamaz... onlar birbirini seven bir karı kocaydı... ayh şu masadaki leblebiler de bozukmuş galiba... 80 yıl öncesinden mi kalmış.
+ caşua, ne dedin sen?
-...??
+ caşua sen bi dahisin! dava çözüldü.
- ehehh biliyodum zaten... anlamadım ama.. neyse ehehh.