bugün

*
yurdum insanının kahvede vatan kurtarma edebiyatına maçdan sonra devam ettikleri durumdur.
Çok farklı bakış açıları da vardır.
Maç bitmiş kahve boşalmış cadde bir anda erkeklerle dolmuşken yolun sağından giden 2 bağyan namahreme adımlarını hızlandırırken fısırdaşırlar.
_süheyla bu ne kalabalık
_maç varmış abıla
_bunların başka işi yok mu?
_haklısın abıla bunlar doplanıp fırının önüne bu kadar baarsa ekmee yarı parasına alırız allah canımı alsın
futbolcu: akşam maratonda izleyeceğiz.erman abi daha iyi degerlendırme yapacak.ama ben diyorum ki o pozisyon penaltıydı.

hakem: şimdi konusmak saglıksız olur.akşam maratonda ızleyecegız.şansal ve erman beyler daha saglıklı degerlendırme yapacaktır.

teknik direktör: o pozisyon penaltıydı.ama hakem vermedı yaktı bizi.görün bakın akşam.erman benım yakın dostumdur.penaltı vardı dicek bakın akşam maratona.

başkan: fair - play acısından şimdi konusmak dogru olmaz.akşamki maraton programını beklemek en yerlisi olur.
evet sayın seyirciler artık türk vatandaşı olan ALEXANDRE DE SOUZA bugün harika bir oyun sergiledi
Fenerbahçe FIFAdan gelen uygunluk yazısının ardından Türkiye Futbol Federasyonuna Mehmet Aurelio için Türk vatandaşı statüsünden yararlanma konusunda başvuru yaptırdı
herhangi bir maç sonrası takdire şayan yorumlar yapan sevgili erman abi'nin verdiği herhangi bir yemek tarifidir, bir pastırma çemenidir, bir sucuklu yumurtanın kaça mal edileceğidir.
-evet 2 gol attın neler düşünüyorsun hakan
-önemli olan bugün takımın kazanması bugün ben atarım, yarın başka bir arkadaşımız atar takım kazansın yeter
şeklinde olan toplumsal mesaj bunlara örnektir takım içi birlik beraberliğin önemi vurgulanır...
bir gün de ben olmasaydım takım batardı diyebilecek bir adam çıkcak mı diye beklenen toplumsal mesajlardır...
halı saha maçından dönen evli bekar kanka muhabbelerinde de rastlanan durumdur.
_hacı gidip iki tek atalım yorgunluk kalmaz
_evlican gelemez
_can olm can evlican ne a.k.
_tamam kızma lightcan senin izin kaça kadar
_olm sorma yaa kayınvalideler gelecek
_oy oy oy ne zaman bişi desek sizdeler zaten
_aklınız varsa evlenmeyin olm
maç biter dostluk kalır... mı acaba?
-aslında biz yenebilirdik..

-aslında biz haketmiştik..

-aslında biz daha güzel oynadık

-spiker b.k gibi anlattı da ondan yenildik

-anaaa ! 2 dakka cigara yakmaya gittik yenilmişiz lan
önemli olan benim gol atmam değil takımın kazanması *
her yenilgi sonrası söylenen önümüzdeki maçlara bakıcaz geyiği tam toplumu ifade eden mesajdır. bu toplumda her kötü iktidar sonrası önümüzdeki seçim görüşürüz diyor ama hala aynı ve zannımca yıllarca da aynı kalacak.
-lütfen sevincimizi abartmayalım,silahlara sarılmayalim.
Yahu maç filan hikaye önemli olan bir araya gelmek, kaynaşmak, daha yakın olmak, ortak bir şeyler yapabilmek, paylaşmayı öğrenmek, önceden öğrendiysek tekrar etmek, sıcak dostluklar kurmak gibi söylemlerden oluşan mesajlardır, yalandır. Amaç kazanmaktır, bu söylemler de genelde kaybeden takım tarafından dile getirilir.
namlusu havada olan silahtan çıkan kurşunun balkona denk gelmesi olayıdır. balkondakinin hiç suçu yok mu ? y0k
maç sonrası verilen en toplu mesaj, zam mesajıdır. bi gecede toptan zam yapılıverir, elektriğe, suya, doğalgaza. hele bir de milli maçsa, bi de galip gelmişsek, faturalar gelene kadar kimsenin ruhu duymaz. *
"Çok mutluyuz kazandık, önümüzdeki maçlara bakacağız.." yav bi sakin hele bi kendine gel maçı kazanmışsınız zevkini çıkar hemen öteki maçı düşünmeye başlıyosunuz bu sefer dahada berbat oluyo.
keşke bu maçı almasaydık da o vatandaş ölmeseydi, bütün bir sezonun emeğini böyle maçlara bağlıyorsunuz, Trabzonspor'lu arkadaşlar için üzülüyorum.

(bkz: aykut kocaman)
(bkz: 5 mayıs 1996 trabzonspor fenerbahçe maçı)
eğer başka bir uğraşı da yoksa popüler kültürün pençesi altında ezilmeye mahkum olan insanların verdiği mesajlardır.