bugün

-abi izle bir şu diziyi de, sonra konuşalım
+yok sen anlat bir bakayım nasılmış
-iyi bak şimdi bir ada var iş..
+tamam tamam kapa konuyu robinson fantezisi varsa yokum ben
-geber o zaman!
(bkz: i love lost i love şiş kebap)
abazanın birine şöyle anlatılacaktır;

+ ne ayak lan bu lost?
- uçak adaya düşüyor, hayatta kalanlar yaşamaya çalışıyor, gizemli olaylar felan fıstık..
+ ne s.kindirik bir diziymiş lan !
- oğlum öyle deme kate, claire felan var. shannon var, tam kaşar. bunlar bikiniyle dolaşıyor ortalıkta. sawyer var, tam piç. sırf onun için ölüyü (charlotte) bile diriltiyorlar s.ksin diye.
+ link var mı aga? *
(bkz: anlatılmaz yaşanır)*
ömer üründül'e yorum yapmamasını anlatmakdan daha zordur.
mümkün olmayan durumdur. ben izlemiyordum anlatabileni hiç görmedim.
cahil bir insanın tabularını yıkmak kadar zor olan eylem.
adaya düşüyolar?
nasıl düşüyolar kim düşüyor abi?
işte insanlar hepsi insan?
hımm
öle işte güzel ama dizi izle bence *
+lan olum şu lost ne iş, bi anlatıversene be.
-lost deyince aklıma ne geldi bak, ıssız bi adaya düşsen yanına alacağın 3 şeyi söyle?
+fantastik şeyler söylemek var mı olum?
-söyle aga istediğini söyle.
+bitmeyen su, bitmeyen yemek, bi de yaşlanmayan adriana lima. eee olum ne alakası var lan bunun lostla.
-olm bi sttir git başımdan isteklere bak amk, sen kendini kaybetmişin lostu napcan?
+hacı anlat be işte yaa.
-olm işte adamlar adaya düşmüş ama kimse gelipte 'buraya düşecen bilader ne istiyon?' diye sormamış, bunlarda kafayı yemiş geçmişi düşünüp duruyolar. iyi mi anladın mı?
+haaaaaaaa...olum bu bitane karı gördüm ben sen izlerken, o da mı deli?olm bizde düşeyik ya oraya amk.
-hey allahım ya, ulan keşke düşeydinde mr. eko bi s.keydi seni.
jack var sawyer var,bide kate var bunlar adaya düşüyor gerisi aşk ı memnu işte. ***
+ abi lost'u izliyormusun?
kaa: yok lan ne izlicem onu millet anlatıyor izlemiş kadar oluyorum.
+ oğlum izlesen çok seversin bak. adada adamlar mahsur kalıyor falan, yaşam mücadelesi.
kaa: lan hangi çağda yaşıyoruz koskoca adayı bulamıyorlar mı?
+ tamam abi izleme sen lost'u, gerçekten izleme.
kaa: ne izlicem lan.

kıssadan hisse: zordur vesselam.
"uçak kaza yapıyor ardından bunlar adaya düşüyor işte kazazederlerin başından geçenleri anlatıyor dizide ama öyle böyle değil, acayip kurgu var filmde..."

ve karşındaki dizinin gerçek değerini asla anlayamaz.
son bölümü anlatmak en zoru olsa gerek çünkü bende tam birşey anlamadım.
düşünüldüğü kadar zor olmayan aktivitedir. dördüncü sezonda "başaramazsın" diye bağıranları dinlemeyen kurbağa misali denedim, anneme anlattım. birlikte dura kalka izledik ve sürekli durdurup, "bu bunun aslında kardeşi, ama bilmiyorlar, bu bununla yakınlaşmıştı, şimdi bununla sevişti, dumur olduk" gibi anlatarak yaklaşık üç bölümde annemin olayı genel manada anlamasını sağladım. ha, tabiki kendim bile cevabını tam bilmediğim sorular vardı, bildiğim her detayı da aktaramadım. onu da zaman içerisinde gerektiği yerlerde açıkladım. böylelikle 53 yaşındaki annemle aşk-ı memnu dışında dizi izleyebildim.

tek sıkıntı annemin alt yazı sevmemesiydi. türkçe dublaj içinse sanırım yorum yapmama bile gerek yok.
-lost diye bir dizi varmış. nasıl bişi?
+aman bulaşma abi. saçma sapan bişi. bunlar ölmüş meersem hepsi rüyaymış. bi halt olduğu yok.

defalarca kez tanık olunmuştur bu diyaloğa. defalarca kez kendimde tekrarladım.
lost tarihin en nefret edilen dizilerinden birisi olmuştur.
yayınlandığı dönem nasıl ilgi çektiyse bittiği an oluşan hayal kırıklığı ve nefret dvd satışlarının vs lerin 0 a inmesine neden olmuştur. tükenmiş bir dizidir.
anlatmamak daha faydalı olacaktır. lakin izleyeceği varsa da izlemez. izlenen filmin sonunu anlatmak gibidir.
olay adada geçiyor.
"the passenger filmini izle anlarsın..." diyerek de kısaca filmi özetleyebiliriz.
sanki bütün karakterleri tanıyormuşsunuz; zaten tanımak zorundaymışsınız; tanımıyorsanız da o sizin sorununuzmuş gibi karakterlerin ismini vererek: "şuna şöyle olmuş, buna böyle yapmış! inanabiliyomusoooooon!" demek.
"o karakteri tanımıyorum" diyen, bozuntuya vermemeye çabalamayan insana rastlamadım da. nazar değimesin hepsi konuya hakim. halbuki itiraf etmek en kolayı, ne kafa patlatıcan! (bkz: ne olmuş yani)
son bölüm rüyaymış lan olur mu böyle şey?

derler izleyenler.
ki the simpsons'ın başlangıcına konu olmuştur.
"Lost rüyaymış siz bizi izlemeye devam edin."
-haci işte bir ada var
+içinde ne var
-poh var

tanım: yapılmaması gereken işlem, insanın lost izleyeceği varsa kaderinde, izler... yoksa izlemese de olur.