bugün

Saçma sapan yersiz tespittir.

Lazca diye ifade edilmeye çalışılan Karadeniz yöresel ağız özellikleri, ülke motifinin önemli desenlerindendir. Bu sebeple ülkedeki bir yörenin folklörik yapısını beğenmek zorunda olmamakla beraber saçma demek kimsenin haddi değildir.
http://www.youtube.com/watch?v=ERu5iH2tU58

bu video'dan sonra söylenemeyecek sözdür. kötülemek bir yana söyleyecek söz bırakmıyor ki yahu.
bütün sözü gayet anlaşılır şekilde;
dost ali dermanım ali hudey olarak söylenen ve sürekli kendini tekrar etmekten başka bir marifeti bulunmayan şarkılara alışık bünyede, beynin şarkı sözleri yukarıdaki 3 kelimeden farklı olduğu için takipte zorlanması sonucu oluşan duygudur.
Ali hudey dinleyerek geçer.
baskasinin kulturune saygi gostermeyi ogrenememis insan soylemi.

ha bi de bunu diyenin ulkesinde serdar ortac, demek akalin, tan gibi insanlar sanatci diye anilmasa anlardim.
lazcadan şarkıdan kastı
"armudi budakladum
dallarini salladum
anasinun yaninda
kizini kucakladım" şeklinde karadeniz ağzıyla söylenmiş şarkılardır.
örneğime bakılırsa haklıdır biraz. saygı duyulacak kültürel bir motif yok çünkü ortada.
uydurdukları absürd şarkıları karadeniz ağzıyla söylüyorlar sadece. karadenizli olarak ben de rahatsız oluyorum açıkçası.
ha lazca şarkılar saçma dersen, bi dur derim.
"lazca bilenler"e ait öznel bir ifade.
lazca bilen bir arkadaş, mesela kene, karınca gibi br arkadaş o lazca şarkılardaki saçma yerleri söylese de aydınlansak.