bugün

alacakaranlıktaki ışıklar filminin fince adıdır.
yönetmen aki kaurismaki'nin 2006 yapımlı son filmidir.
Beklentilerimin altında çıkan bir Fin filmi.Aki Kaurismaki'nin izlediğim ilk filmi fakat pek beğendiğimi söyleyemem.Film bir yalnızlık filmi,fakat bu yalnızlık teması bence oldukça sade ve duru işlenmiş bu yüzden film pek etkileyici değil.Ben zaten filmden çok fazla tempolu bir içerik beklemiyordum fakat filmde gerçekten çok durağan olaylar yaşanıyor ve özellikle başroldeki adamın aşık olduğu kızda bir gariplik olduğu hemen belli oluyor yani demek istediğim filmde insanı şaşırtan bir olay yok genellikle öncede kestirilebilir olaylar yaşanıyor filmde.Süresinin kısa olması ve iskandinav sinemasını sevdiğimden dolayı film her ne kadar durağan olsa bile izlerken nerdeyse hiç sıkılmadım.Film yalnız bir adamın,diğer insanlar tarafından sürekli itilen bir adamın hikayesini anlatıyor,bu yalnız adama filmde yapılan davranışlar biraz iç burkucu çünkü adam yaklaşmaya çalıştıkça sanki insanlar onu daha da itiyor,film bir kez daha yalnızlığın ne kadar kötü bir şey olduğunu da gösteriyor diyebilirim.Bu yalnız adamın filmde sadece hapishanedeyken gülüşmesi de ince bir detay bence.Benim filmde en çok beğendiğim şey ise sinematografi oldu,çünkü filmde renklerin kullanımı gayet hoş.Filmin sonu da filmin kendisi gibi tahmin edilebilir bir şekilde bitiyor.Filme baştan sona baktığımda benim beklentilerimin altında kaldı,yalnızlık temalı oldukçu durağan bir Fin filmi Laitakaupungin valot,Fin sineması sevenlere tavsiye edebilirim.

5.5/10
kaurismaki abimizin sigara fetişinin bokunu çıkardığı filmidir. öyle ki gitara bile sigara içirmektedir bu filmde artık.
bu film ve izlediğim diğer kaurismaki filmleri olan serinin diğer iki filminden hareketle şunu söyleyebilirim ki; karakterlerin donukluğunun altındaki insancıllık, beni etkileyen tam da bu olsa gerek.