bugün

geçen çyddve add deki arkadaşlarla buluştuğumuz da bira adı berker olanının can sıkıntısının sebebi olan soru.

çydd ve add ortaklığı ile düzenlenen sohbetler sırasında henüz ergenlik çağından çıkmamış bir genç, söz alıp bu soruyu sormuş atatürkçü cenaha.

' abilerim ablalarım aklıma takılan bir soru var, günlerdir işin içinden çıkamıyorum, sanki aklımın içinde bir bok boceği var ve beynimi kemiriyor. bize diyecekler ki;

- ya devletin ve ülkenin laik kimliği korunup, inceldiği yerden kopacak ve ülke bölünecek ya da ülken bütün halinde kalacak faakt laiklik sıfatı kalkıp islami bir yönetim tarzı egemen olacak. hangisini tercih etmemiz gerekir; laikliği mi yoksa vatanın bütünlüğünü mü?

size yalvarıyorum bu durumdan beni kurtarın, bana yol gösterin.'

o an ortamı buz kesmiş birden. kimse bir şey diyemeden sohbet organizatörü toplantıya ara vermiş, sonra da konuyu değiştirmiş. fakat kimse eskisi gibi olamamış. herkesin aklında aynı soru günlerdir. arkadaşım da bunu benle paylaştı. ben de birasına sigara külümü attım bir an önce kafası güzel olsun da böyle paradoksları aklından bir an olsun uzaklaştırabilsin diye.