bugün

laiklikle ilgili her tartışmada olayı sadece kıyafete indirgeyen yurdum insanının hissiyatı.
(bkz: cehalet)
(bkz: laikliği adam olma zannetmek).
bu zihniyette olanara külliyen kızmak yerine laikliği türban olarak gösterenlere sarı kart vermek ile düzeltilebilecek durum.
öncelikle; (bkz: gotunuzden element uydurmayın)

efenim laiklik, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır. dolayısı ile laiklik; sadece devletin temel olarak sağladığı platformlara dini simgeler taşıyacak girmeyi ve dinini sergileyecek herhangi bir diğer şeyi yasaklar. bu bir dine özgü değildir. olay budur. hiçbir zaman laiklik sadece kıyafete indirgenmemiştir.
atatürk'ü ve laik'liği idrak edememiş kişilerin, ahkam kestiği listenin ilk maddesi olup, bu kişilere laf anlatmanın imkansız olduğu kanaatine varılması gerekip, yorum yapılmaması gereken bir konudur.
eyvahh laiklik elden gidio, cumhuriyet gitti diyenlerin cogunun anladigi laiklik durumudur.
eğitim seviyesine göre anlatmak gerekirse "din ve devlet işlerinin birbirinden ayrı olması" hadisesini ilköğretim hayatı boyunca öğrenememiş ve anlayamamış bünyenin sandiği durumdur.belki öğrenir diye açıklamak gerekirse;
Laiklik, devlet yönetiminde herhangi bir dinin referans alınmamasını ve devletin dinler karşısında tarafsız olmasını savunan prensiptir.
aslında böyle sananların çoğunun(en azından üst düzeydekilerin) böyle sanmadığını,doğrusunu bildiğini,ancak laikliği böyleymiş gibi göstererek çıkarlarını korumaya çalıştıklarını rahatça görebiliriz.
(bkz: bir yerden başlamak lazım)