bugün

kendini bilmeyen zihniyettir.

evlenme çağına gelmiş kızına dekolte giydiren zihniyetin kızlarıyla erkekler gününü gün ediyor. evet.
kimseyi ilgilendirmeyecek zihniyettir. ya hu sizene. yasaklasa ne olacak? ileride daha abartılı bir şekilde tepki vermeyecek mi bu insan?

benim dedem sonradan dindar biri olmuş, anneannemin mini etekli, dedemin şık giyimli olduğu fotoğraflarını görünce çok şaşırmıştım iki yıl falan önce. inanamamıştım. dedem çok tutucuydu benim gözümde çünkü. dört kızı var. yani üç teyzem. hepsi kapalıydı, dedem birden değişip dindar olunca, teyzemleri ve annemi tesettüre sokmuş. annem 6 yaşında falanmış galiba. almanya'dayken oluyo bunlar bir de. annem biraz hevesli yani. belli. "okulda arkadaşlarım farklı şeyler giyer gelirlerdi, ben o yaşta başörtülü ve sıradan giyinirdim dedeniz yüzünden" derdi. okulda başını açtırdıklarında dedem kavga falan etmiş bi kaç kez. *
küçükken yapamadıklarını bana yapmak istedi. mesela bahçivan tulumları olur ya, onlardan giydirirdi, saçımı hergün farklı şekillerde toplardı, örerdi, rengarenk tokalar falan işte.

neyse en büyük teyzem iki kez evlendi ayrıldı. en son eniştem öldükten sonra açıldı.

en küçük teyzem de kapalıydı, 18 yaşına girdikten sonra açıldı, muğla'ya taşındı. saçlarına rafta yaptırdı, heryerini farklı renge boyadı, dövmeler yaptırdı, sigaraya başladı ne bileyim işte aykırıydı bize göre ve bunun tek sebebi dedemdi.

annem kapalı olmaktan memnun ve mutlu şuan, ama: "keşke babam erken yaşta beni düşünmeden bunları yaptırmasaydı" diyo tabi ki. annemin dersleri hep çok iyiymiş. belgeleri durur hala. enka'dan çağırmışlar spor için, dedem "olmaz" demiş. "orada şort giydiriyolar!" içinde kalan o kadar çok şey olmuş ki. çocuk yani bu.

imam hatip mezunu olan anne ve babam bana ve çevresindekilere küçüklüğümden beri şunu söyler:
"biz ona yanlışı ve doğruyu öğretiyoruz, şuan küçük, ilerideyse kendi kararını kendi verecek. biz elimizden geleni yapar, gerisine karışmayız. kendi hayatı.ama hep de yanındayız"

uzun ve karmaşık anlatmış olabilirim ama demek istediğim: insanların özgür olması gerektiği. kendi kararıyla çarşafa da girse bizi ilgilendirmez, soyunsa da. insanları sıkarak, zorlayarak da biryere varamazsınız.
(bkz: 4 yaşındaki çocuğuna türban takan maymun)
tabi türban takıp grup yapan kızda müslümandır.
Kızın başörtüsü takmasına da izin veren zihniyettir.
Bir kızın sürekli kıçı başı açık dolaşması öz güven eksikliğidir kendini eksik yetersiz görmektir.