bugün

türk erkeğin slav kızları terk ettikten sonra evlenecekleri kız kalıbıdır. kendim uydurdum. yok, bizzat ben yaşamadım, ama başka kızlar yaşıyor. erkek 25 yaşına kadar modern görünmeye çalışır, ama bir gün mutlaka 180 derece değişip muhafazakar tipinde bir aile kurar. Muhafazakar ailelerin ilişki evrelerinden bahsetmek isterdim.

1. Tanışma - türk geleneklerinde ideal gelin dediğin ya arkadaşının kızı ya da en az sizin aileniz kadar varlıklı ve muhafazakar olmalı. türbanlı olması caizdir, ama zorunlu değil. Erkek bu ilişkide kızdan her zaman biraz daha yakışıklıdır. Kız hep esmerdir. 18-21 yaşlarındadır. Babasının piremsesi, annesinin kuzusu. Yemek işlerde marifetlidir, mütevazi rolünü yapar, ama aslında 14 yaşından beri sevişmeye razıdır ve ona gelen görücüyü biraz beğendiyse direkt sözlenmeyi kabul eder ve 5 senelik aşık moduna girer.

2. Kız isteme / nişan - ''gençler birbirini beğendi, bize kalan da kızımızı oğlunuza vermektir'' diye bir konuşma yapılır ve yüzükler takılır. genelde her iki aile kalabalıktır. kızın en az bir tane kardeşi vardır ve kız olma ihtimali çok yüksek. ikinci kızın yaşı tutuyorsa, aynı günde iki nişan yapılabilir (erkeğin abisiyle). tutmuyorsa, ikinci kızın büyümesini beklerler ve gözleri hep bu kız üzerinde.

3. Nişan dönemi - 3-6 ay sürer ortalama olarak. gelin bohçası alınır, kaynanayla-görümceyle-eltiyle vakit geçirilir, mervenin hayatında olabilecek en güzel dönemdir çünkü hem nişanlının akrabalarıyla aranız çok iyi, hem de onlara henüz bir şey mecbur değilsin. onlar pervane gibi etrafında dolaşıp, kendini daha çok beğendirmeye çalışırlar ve sen hep öyle olacağına inanırsın.

4. Düğün hazırlığı - gelinlik seçme, çeyiz, ev donanması, düğün için uygun bir restoran seçilir. camide düğün yapanları da görmüştüm gerçi. Ama sadece gelin kızımız için değil, çocuklar için de gelinlikler-damatlıklar alınır, genelde elbiseler arasında en abartılısı seçilir, makyaj yapılır. düğüne en az 500 kişi çağırılır.

5. düğün - kırmızı başörtlülü mervemiz için hayatının en önemli günü. 23348437 fotoğraf ve 32732 video çekilir ve tabii ki de hepsi instagram / tiktokta paylaşılır. bu gece kızımız ilk kez sikilecektir, silkilenecektir, bu günü çok beklemiş.

6. düğünden sonrası - kız 1-2 ay içerisinde hamile kalırsa yeni ailesi tarafından çok sevilir, kalmazsa neticelere katlanır. ufak tefek entrikalar dönmeye başlar, ya kaynana, ya elti, ya da görümce - bunlardan biriyle mutlaka çatışır, hiç sıkıcı olmaz evlilik hayatı. kocası zamanla kızdan soğur, başka kızlara göz diker ama boşanamaz, çünkü korkaktır. bana kalsa anasını-babasını dinleyip zaten evlenmemeliydi, ama salaktır işte, kendi beyini yoktur, mutlu aile tablosunu bozamaz.
Tövbeystamfurullak adult hikaye sandım.