bugün

müslümanlığa bilimsel bakan insandır. bu insanı somutlaştırmak adına başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum izninizle.

Sene 2004, temmuz ayının bir cuma günü. cuma namazına geç kalmışım. koşturarak namaza yetişmeye çalışıyorum. neyse efendim son anda yetiştim, camiden içeri girdiğim zaman hoca tekbir veriyordu. namaz başladı. ben de mihraba ters dönerek namazımı kılmaya başladım. yanımdaki dayıların "tövvbe tövbe" mırıldanmalarıyla birlikte bütün cemaat namazını bitirdi. namaz bittiği gibi bütün cemaat üstüme yürümeye başladı. müezzin oturduğu yüksekçe köşeden tesbih fırlatırken, şapkasını ters takmış 3 4 tane genç de boğazıma yapışacaktı araya giren hümanist ılımlı islamcı amcalar olmasa. neyse hayatının hiçbir zamanında sukûnetini kaybetmemiş ben de, cemaatin bu tepkisini ronaldo'nun calm down hareketiyle yatıştırarak başladım derdimi anlatmaya.
"kıbleye tersten de dönmüş olsak uzun yoldan aslında yine kabeye bakıyoruz" dedim. cemaat duraksadı. o an şoke olmuş cemaatin kafama vurmaya çalıştığı tespihler, blendax reklamındaki hortum gibi patır patır yere düşmeye başladı. müezzin köşesinden geldi, elimi sıkarak tebrik etti. imamın alkışlamasıyla bütün cemaat de alkışlamaya başladı. ben de bütün cemaati tebrik ettim zira durumumu açıklamama izin vermişlerdi. asıl önemlisi de zamanında galileo dünya yuvarlaktır derken kilisenin uygulmış olduğu tavrı göstermemişlerdi bana.
neyse bu renkli cuma namazından sonra hz musa'nın kızıldeniz'i yardığı gibi cemaati yararak camiden dışarı çıktım ve parmak arası terliklerimi giyerek evimin yolunu tuttum.

bir kulaktan girip öbür kulaktan çıkmaması gereken bir hikayeydi bu. çünkü islam dini geniş bir dindir. en nihayetinde mantık dinidir. tabi bokunu çıkarmadıkça.
alzheimer hastası dedemdir. Her şeyi unutur da bir namaz kılmayı oruç tutmayı unutmaz. Canım benim.
en sevdigine, en guvendiginin simgesine domalan insandir. "gotum sana emanet ya rabbim" demek istiyordur.
tersten de olsa kıbleyi tutturan insandır. dünya yuvarlak nede olsa. aynı soruyu din hocasına sormuştum zamanında mal gibi kaldı adamcağız.