bugün

dayının elinde görülen sigaraya özenip içmeye çalışmaktır. akrabalarla beraber yenen yemekten sonra oturulup muhabbet edilir kahkahalar felan dayılar sigara içiyordur o an , dayının elindeki sigara görülür " allah allah ne yapıyolar ki bunlar şimdi " diye uzun uzun düşünülür. o gün biter herkes evine dağılır , gece olmuştur annem beni yatağa yatırtmıştır ama ben deli kafaya koydum " o kağıdı yiycem " diye. herkesin uyumasını bekledim gittim mutfağa zar zor tezgaha tırmanıp sigara paketini aldım , üst taraftaki raflar tezgaha yakın olduğu için dengeyide zor sağlıyorum , sigaranın ucunu yaktım ve dengemi kaybettim rafın kapağına tutunmak için atak yaptım , unuttuğum yeş elimdeki yanan sigaraydı. bu sigara avcumun içini yaktı bir güzel neredeyse gücüm bitecek " annneeeaa " diye bağırdım. annem görüntü karşısında şok oldu tabi ben kapağa tutunuyorum tek elim ve ayağım boştukta , yerde yanan sigara felan annem beni hemen indirip " allah cezanı vermesin hasan sen ne yapıyorsun ya ? " diye çemkirdi bana bir güzel. elimi gösterdim ona , yoğurlu bir bez ile sardı. bütün gece kah ağlayarak kah burnumu içime çeke çeke oturdum.
(bkz: hayatın büyük zevkleri arasında fosilleşmiş anılar)
anne-babanın çocuğun ağzına sigara tutuşturup , yaptıkları bir marifetmiş gibi bir de fotoğtafını çekmelerinin sonucunda çocuğun bunu iyi bir şey sanarak yapmaya çalıştığı eylemdir..
ebeveynler yattıktan sonra kapıyı kitleyerek perdenin arkasına geçip yapılan eylem.içindeki korkuyu bastırmaya çalışarak hedefe ulaşma dürtüsü.
güncel Önemli Başlıklar