bugün

akp hükümeti'nin ve ona yol gösteren satfiriklerin sandığı büyük yanılgı. bir kere diğer dillere de, (çerkezce, abazca, lazca, boşnakça'ya, zazaca..) bu imkanı tanıyacak mısın? tanımayacaksan, elinde silah olana bu hakkı veriyorsan bu hamlen aksine dağa katılımı artıracaktır. adamlar silahla bu hakkı aldık deyip federasyon için de daha fazla , daha fazla öldürecektir. bu arada diğer etnik gruplar da ayklanacak "bizde isterük" diyecekler. pkk bu şekilde bitmez. pkk'nın başına balyoz gibi askeri operasyon yapacaksın, şehir örgütlenmesini bitireceksin. ayrıca doğu'ya ekonomik teşvikler vereceksin. ki yeni teşvik paketinle zaten bunu verdin de. hatta devlet olarak sen fabrika kur. sen istihdam sağla o bölgede. adamlar çalışssın, ekonomiye katılsın. terör unutulsun. bu seçmeli ders ne pkk'yı ne bdp'yi durdurur. daha da fazla isteyecekler. özerlik, federasyon, yeni bayrak isteyecekler. afferim sayın başbakan. şuana kadar bir kaç hatan haricinde mükemmele yakın bir yönetim gösterdin. ama habur'da yaptığın hatayı yine yapıyorsun.
pkk'nın istediğini yaparak pkk'yı bitirmeye çalışmaktır. ütopyadır, hayaldir.

pkk'nın isteği en nihayetinde ülkeyi bölmektir. aferin akepe, aferin akepeye oy verenler. bdp'den pkk'dan militandan teröristten tek farkınız daha güzel rol yapıyor olmanız.
kürtçe yi seçmeli ders yaparak türkiye'nin bütünlüğüne bir kurşun daha atmaktır aslında.

pkk terörünü ve kürtçülüğü bitirmek bir yana, terör örgütü'nün ve kürtçü çevrelerin başta gelen taleplerinden biri gerçekleştirilmiş oldu böylece.

zamanında örgüt ile görüşmesi için erbakan tarafından görevlendirilen ismail nacar'ın dahi öcalan'ın bu yöndeki talebini belirttiğini görüyoruz:
http://www.haberturk.com/...ek-kurt-sorununu-cozer-mi

bir kurşun daha demiştim. peter andrews'un ne yazdığını okumadan danışmanlarını tekrar ederek birçok etnik unsurdan söz eden başbakan erdoğan'ın trt 6 dan sonra belki de en tehlikeli hamlesi bu oldu.
türkçe trt, ya da daha genel olarak türkçe kanallar türk eğitim sisteminin başaramadığını başarmış; bölgeye türkçe öğretmişti. bu da bölge halkının türk milletine aidiyet duygularının gelişmesinde, ortak değerlerin paylaşılmasında oldukça etkili olmuştu.
bilgesam'ın ortak değerler raporunu bu bağlamda faydalı görüyorum. bölge halkının türk milletinden kopuk olduğunu iddia edenlere tokat niteliğinde bir rapordur:

http://www.bilgesam.org/t...stories/rapor/RAPOR26.pdf

bu uygulaması ile adalet ve kalkınma partisi terör örgütünün ekmeğine yağ sürmüştür.
21 mart 2012 çarşamba tarihinden itibaren aydınlık gazetesinde 4 gün boyunca yayınlanan bir çalışmayı bu bağlamda çok önemli buluyor ve tüm yazarlara öneriyorum.

çalışma, terör örgütünün dilinin "türkçe" olduğunu ortaya koymakla birlikte, "kürtçe ders" taleplerinin amacının, köken olarak kürt olan türklerin isteklerinin gerçekleştirilmesinden ziyade bir kürt kimliği yaratmak olduğunu oldukça başarılı bir biçimde ortaya koyuyor.

söylenecek fazla bir şey bulamıyorum. birçok kimse bu başlığın altında bu hamlenin ne kadar gerekli olduğunu yazıp duracak. bir kısmı kürtçü düşüncelerine hizmet eden uygulamadan hoşnut olarak, bir kısmı cahilliğinden, bir kısmı ise önce partim sonra ülkem zihniyetinden dolayı methiyeler içeren satırları kaleme alacak.

türkiye'nin tabutuna bir çivi daha çakılmıştır. yüce allah bu büyük milletin yar ve yardımcısı olsun.
ermeniler vazgeçmeden pkk bitmez.

bunlar halkın gözünü boyama oyunlarıdır kürtçeymiş yok bilmem ana dilmiş baba dilmiş. pkk bugün silah bırakır, yarın kafası atar tekrar silah alır.

tek amaç vardır onlar için, sonu gelmiş türkiye dir. uzun vadeli oyun oynuyorlar ama bizim aptal halkımız gerçekleri göremiyor.
(#15799568) burada belirttiğim gibi kürtçe serbest bırakılınca bdp'ye yaranamadığı durum.

http://siyaset.milliyet.c....2012/1552773/default.htm
avrupalı taşeronlardan beslenen bir örgüte sabaha kadar operasyon yap bitmez ki canım benim. önce o dış damarları keseceksin. ki bunu da bu götü boklu hükümet yapamaz. öyle israil'e çemkirmesi değil. daha fransa'yla baş edemiyorsun.
imtiyaz imtiyaz doğurur. En sonunda da kürdistan kurulur. Kısa bi dönem sonra ülkede yeni bi ayrımı yaratacak sorun çıkarmaları çok da zor bir şey değil.
Birincisi; PKK bit-mez. Bunu net bı sekilde anlamak, kavramak lazım. Eğer olay sadece dagda Savaşan bikacbin insan olsaydı, bu devlet bunca yıldır bekler miydi gırtlaklarına çökmek icin? Adamlar istanbulda, ankarada, heryerde... Sokakta yürürken yanından gecen binlerce insandan bazıları onlar. Hadi seç bakalım, ayır hangileri PKK'lı, hangileri değil... Ağırlamazsın, dolayısıyla da bitiremezsin...

ikincisi; koskoca turkiye cumhuriyeti devleti pkklilar istedi diye bisey yapmaz. Ama onlar istiyor diye her istediklerinin tersini de yapmaz bu çok çok önemli. Bı pkklilarin istediği vardır, bı kürtlerin istediği vardır. ikisini ayırmak lazım. Secmeli ders konulması ülke dinamikleri acısından, hakkaniyet acısından, hak ve özgürlükler acısından gerekdiyse devlet bunu yapar, yapmalıdır da... Kimse istedi diye değil, ya da birileri istemiyor diye onların dediğinin tersini yapmak icin de değil.

Bu is ancak eğitimle çözülür. O da en az 50 yil sürer. Bu ülkede pkkyi çok açık bı sekilde savunan bdp bu kadar oy alabiliyorsa hala, bu isin çok zor ve ince olduğunu anlamak icin başka seyler aramaya gerek yok sanırım...
(bkz: 19 haziran 2012 hakkari dağlıca çatışması) pkk'nın bu politikayla bitirileceğini sanmaktır. ama yine yanılmıştır hükümet. bu adamların elinden silahı alacaksın. barış ortamı denilen şey; ülkemizin tüm topraklarında, her vatandaşın güvenlikli bir şekilde oturmasıdır. bunun için önce pkk bitmelidir. silahlar öyle susar.
türkiye'nin tabutuna bir çivi daha çakılmıştır. yüce allah bu büyük milletin yar ve yardımcısı olsun.