bugün

öncelikle şunu belirtmek isterim ki; kesinlikle kürt toplumuyla bir sorunum yok, kin gütmüyorum. hatta kars, Iğdır nüfusundaki türkmen nüfusa sempati dahi duyuyorum. lakin kimse bana kürtcenin bir dil olduğunu iddia etmesin.
kürtce bir dil değildir kültürel sirkülasyon sonucu arapcadan, farscadan, türkceden etkilenmiş da ha cok türkce dilinin bir lehçesidir.

somut bir örnekle konuyu da ha iyi etüt etmek için.

bana kürtce "otobüs terminali" desin kürtcenin dil olduğunu iddia eden arkadaşlar.
diyemiyorsunuz dimi?

şimdi sen türkce de dicek derim ne var.

oturgaclı götürgec teminali.

şimdi yazacaklar.

"terminali otobüs." zırvalayacaklar kürtce sondan etkilemeli bir dilde falan filan diye!
boş laf bunlar boş!

kelime türetinde görelim.
kürtçenin bir dil olduğunu kabul etmek için illa kürt olmaya da gerek yok. ya da kürtçe bir dil dediğiniz için teröristte olmazsınız. dünya farklılıklarla güzel.
Diller sınıflandırılırken ayrı bir lehçe veya başlı başına bir dil olup olmadığına o dildeki birden ona kadar sayılara akrabalık isimlerine ve cümlede isim ile eylem ilişkisine göre bakılarak değerlendirilir. Bu sınıflandırma kriterini bütün dilbilimciler, filologlar benimsemiştir. Hal böyleyken kürtçe olarak dayatılan dil başlı başına bir dil değil Farsça'nın farklı bir lehçesidir.