bugün

bazıları yıkanmasını uygun bulmaz, kararma olur derler ama ben bir güzel yıkamadan pişirmiyorum.

edit: mantarlar (funguslar) tüm dünya yok olsa bile, olumsuz hayat şartlarda spor keselerinde, sporlarını saklarlar ve şartlar normale döndüğünde tekrar büyümeye, gelişmeye devam edebilecek organizmadırlar ki bu şartlarda pozitivizm şeylerinde olmaz.
Positivizm üzerine ne düşünüyorsunuz diye sorsak cevap veremeyecek mantara kültür mantarı dendiği yetmezmiş gibi bir de bu mantar hakkanda yıkanır mı yıkanmaz mı tartışması çıkmış.

Tamamen populerist sahışların kapitalizmin emparyalist gölgesi sayesinde ne kadar çok itibar edildiğini görüyorsunuz ama bu sizin vicdanınızı rahatsız etmiyorsa insanlığınızı kaybetnişsiniz demektir.
hijyen ve kararma ikileminde bırakan sorunsaldır.

yıkamamak, limonlu suda bekletmek, limonlu su ve un karışımında bekletmek, buharda pişirme yöntemi, şoklama gibi yöntemlerle kararma engellenebilirmiş.

limonlu su hariç diğerlerini yeni öğrendim, çok da kolay oldu. nasıl mı, tabii ki google.

siz de deneyebilirsiniz, çok pratik. kendinize bu kadar sorun ettiğinize değmez.
kültür mantarı üretim mantar demektir. doğada değil çiftliklerde ya da üretim tesislerinde üretilen şeyler için kullanılır. mantarlar positivizm üzerine pek bilgi sahibi değildir maalesef.

benim bildiğim yıkanmaması gerekir ama gel de bunu bizim ev hanımlarına anlat.
laboratuvarda mikroorganizmaları yetiştirmek için hazırlanan ortamlara kültür ortamı denir.

kültür mantarlarının miselleri ise laboratuvarda sporlardan çoğaltılır ve bu miseller kompost denilen karışımın içine dikilerek mantar üretir.

umarım mantarın kültürünün nereden geldiği konusunda fikir sahibi olmuşsunuzdur.

yıkama konusuna gelince, kompost karışımının içeriğini araştırıp yıkayıp yıkamaya karar vermenizi öneririm.

ben önce kabuğunu zar şeklinde soyuyorum sonra yıkıyorum.

not:yukarıdaki bilgiler bilimsel adı agaricus bisporus olan kültür mantarı denilince ilk akla gelen tür için geçerlidir. yoksa değişik ortamlarda kültürü yapılan türler de mevcuttur.