bugün

Geçen hafta sonu Üsküdar Tekel sahnesinde çoğunluğu kuzguncuk halkından oluştuğunu düşündüğüm bir izleyici kitlesiyle birlikte izlediğim oyun.Oyun sırasında çalıp söylenilen türkçe ve rumca şarkılar oyuna çok güzel bir hava katıyor,Kuzguncuk'un dost yaşayan 4 milletten insanı ve 6-7 eylül olayları eksenindeki gelişmeler kah can yücel'in ağızından kah şarkılar ve tiratlarla izleyiciye yansıtılıyor,babaların günahlarını çekmeye alışık bir milletin ferdi olarak her zaman utancını duyduğum 6-7 eylül olaylarını bu denli gerçekçi ve cesur bir şekilde anlatmaları hem de bunu devlet tiyatrosu çatısı altında yapmaları gerçekten de takdire şayan bir durum.
kalimera...

biz bir zamanlar renklere aşıktık. beyaz kadar sarıyı, sarı kadar siyahı severdik. her şeyden önce gökkuşağına aşıktık. hatta renkleri karıştırır beyaz elde ederdik.

bunun hikayesidir kuzguncuk türküsü. renk cümbüşünün keyfini çıkaran kuzguncukluların nasıl tek renge dönüştürüldüklerinin hikayesidir. bir rengin nasıl silindiğinin...

ne de güzel soruyor rum kızı:
-neden hep rum kızları türk erkeklerine aşık oluyor. bir türk kızı rum delikanlısına aşık olamaz mı?

sahi ya, bu yüzden rumlar doğan bebeklerinin kız olmasına çok sevinirlermiş.

ah azınlık olmak! -ama burası benim de memleketim!. yetmez güzel kardeşim, yetmez.

faili meçhul diyecem ama dilim varmıyor. faili bariz... atatürk ün evine bomba atılır. milliyetçilik ateşiyle yanan halk galeyana gelir. masum halkın üzerine azgın boğa gibi saldırır.

sonuç: milliyetçilik ateşiyle yanan halk, rumların terk ettiği -terk etmeye zorlandığı- güzelim yalılara yerleşir. devletin bekası korunmuş olur.

geçen sene bgst oyuncularının oynadığı 'biz, siz, onlar' oyununun temasını çok beğenmiştim. kuzguncuk türküsü de aynı tema üzerinden kimlik meselesini sorguluyor. bence çok etkileyici ve yararlı bir tiyatro çalışması olmuş.

gitsene kendi memleketine kardeşim
-ama burası benim de memleketim!

kalispera...
istanbul devlet tiyatrosunun en iyi oyunlarından biri
azınlıkların yaşadıkları ve kurulan bağlılık,dostluk dans ve müzik eşliğinde teatral bir dille anlatılmış
bütün oyuncular seyirciyi oyuna katmakta çok başarılıydı
özellikle gülenay kalkan ve sema kahriman oyunculuklarıyla kendilerine hayran bıraktılar.