bugün

ayet cımbızcısı arkadaşın hezeyanı. yavrucuğum o kuran dediğin kitap yüzyıllardır var. yani düşünsene bir açık bir hata olduğunu, ki sen bilmezsin allah açık açık buyur eder hata bulun hatta gücünüz yeten herkesi çağırın diye, onca asırdır kafir ne hatalar bulurdu *

bak şurda ne var; hicr suresi 9.ayet.
Ulan bu ateistler benden çok kuran okuyor he. en çok da ona yanıyorum.

tamam güzel kardeşim. ateist olma durumunu dayandırabileceğin hatayı (ki aslında değil) da bulduğuna göre odunun bol olsun. şimdi ateistlik din olmadığı için onu yaymaya çalışma. ufak ufak bsg.
hayran olduğum yeni bir "sivilceli ergen ateist tespit"idir efendim. hz. isa'nın insanlara bir din anlattığını ister ateist ol ister dindar ol bilinen bir gerçektir. islam buna isa size incil isimli bir kitap getirdi der. sonradan isa'nın yaşamını anlatan kitaplar yazılmış ve buna da incil denmiş. çünkü isa'nın incil isimli bir kitap (illa basılı/yazılı olması gerekmiyor) getirdiği ve insanlara anlattığı hristiyanlarca da kabul edilir. sonradan yazılanlara da incil denmiş.

kuran'da anlatılan isa'nın kendi anlattıklarıdır, sonradan yazılan değil.
Çok saçma olmuş bu yalnız "mantıklı, sorgulayıcı" kafa bu ise vay halinize.

Kur'an da furkandır mesela. Zikirdir. Burhandır. Ayettir. Farklı adlarla anılır kuranda da, Ne alaka müjde imiş de yazılı kitap hz isadan sonraymış da. Anı defteriymişmiş.

işte sonradan kitaplaşmıştır, hz isayı görenleri geç, görmeyenleri bırak göreni görmeyenler bile incil yazmıştır. Ne alaka hala anlamadım vallahi,

Zaten "allahın gönderdiği kitap" dediğimiz zaten bir cisim, kağıt hamuru ciltli baskı değildir ki, manadır. Sonradan kitaba sayfaya da yazılır,

incil de böyledir, zaten deforme olmuştur da yeni bir kitap gelmiştir. Denir.

Allahım bunca yıllık ateizm ile tevhid arasında köprüler inşa ederim lan böyle salakça şey duymadım.

Ne diyelim geçmiş olsun.
Olmayan bugdur. incilin sonradan yüzlerce defa değiştirildiğini bilmeyen cahiller var aramızda.
Meselenin özü kuranda "allah tarafından gönderileni yazma" incilde ise "isanın anılarını yazma" olmasıdır. Yani ilk incilde kuran gibi gönderilenler, Allah sözleri yazmaz, isanın anıları yazar.
bazılarının zoruna giden bugdur. abi adamın yazdığını oku mantıklı bi açıklaman varsa yaz salak salak yorum yapma kodumun örümcek beyinlisi.
tanrının dünyayı 2 günde, dağları vs 4 günde yarattıktan sonra evrenin kalanını 2 günde yarattığını iddia ettiği ayetlerdir.
ilk girildiginde burdaydim. bu kadar tutacahini dusunmemeistim. tuh kacti et ikilik.
Ayette arkadaşın tespitini çok güzel cevap veriyor aslında.biz incili verdik ama bozdular diyor zaten, kendilerinin uydurduklarina iman ettiler ama ona da uymadilar diyor.

Isaya Verilen incil bozulmustur zaten bunu yeni yetmeler bile biliyor.suandaki senin bildigin incil zaten sonradan yazilmis incil.

Senin bug diye gonderdigin ayet de seni destekliyor yani.ee o zaman kendi kalene niye gol atiyosun arkadas?

Anlamadigin şu sorun kuranda degil sorun incilde.