bugün

2-1 miras payı o zamana göre tam eşitliktir o zamanda yaşasaydım benim kız kardeşime göre daha fazla almam gerekirdi çünkü benim kardeşime allah sadece kendine bak diye emredereken bana eşine çocuklarına yaşıyorsa anne babana bak diye emrediyor elbetteki benim paraya kız kardeşimden çok ihtiyacım olacaktır.

(bkz: eşit olmak her zaman adil değildir)
ha ayrıyetten bilimden çoook az para kazanıldığı dönemlerde kadın usta başı olarak inşaatlarda çalışmalı aile üzerinde idareci ve hakim durumuna getirilmeli haklısın.

nisa 34 - "erkekler, kadın üzerine idareci ve hakimdirler. "
şahitlikliktede en az iki kadın şahitlik edebilir tek kadın edemez, çünkü kadın tek başına korumasızıdr, kolayca baskı yiyebilir, bunuda herkes biliyor, allah şüphesiz hakkıyla bilendir, cumhuruhiyet halk partisini savunan bir yazarın, allah a, kuran a ve dinimize iftirasıdır, kendi sapık bakış açısından incelemektedir. fazla kafa yorulmamalıdır.
iSLAM'DA KADIN

islam'ın Kutsal Metinleri: Kur'an ve hadisler

Kur`an 4:34 “Erkekler, kadınlardan üstündür, çünkü Allah onları bir çok şeylerde kadınlardan üstün etmiştir, çünkü onlar, kadınları, mallarıyla geçindirirler……onun için iyi kadınlar itaatkardırlar"

Kur`an 2:223 “Kadınlarınız tarlalarınızdır. Tarlalarınıza dilediğiniz gibi girin…”

Kur`an 2:228 “….Erkeklerin kadınlar üzerindeki hakları gibi, kadınların da erkekler üzerinde belli hakları vardır. Ancak erkekler, kadınlara göre bir derece üstünlüğe sahiptirler…”

Kur`an 2:282 “Erkeklerinizden iki kişiyi de tanık tutun. Eğer iki erkek yoksa rızanızla bir erkek ve iki kadın gerekir.Bu kadınlardan biri şaşırırsa/unutursa ötekisi ona hatırlatsın diyedir”

Hadis: 5338 - ibnu Ömer radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm (bir bayram namazında kadınlar tarafına geçerek):

"Ey kadınlar cemaati! (Allah yolunda) sadakada bulunun, istiğfarı çok yapın. Zira ben siz kadınların cehennemde çoğunluğu teşkil ettiğini gördüm" buyurdular. Dinleyenlerden cesaretli bir kadın:

"Niye cehennemliklerin çoğunu kadınlar teşkil ediyor, neyimiz var?" diye sordu. Aleyhissalâtu vesselâm:

"Ağzınızdan kötü söz çok çıkıyor ve kocalarınıza karşı nankörlük ediyorsunuz. Aklı ve dini eksik olanlar arasında akıl sahibi erkeklere galebe çalan sizden başkasını görmedim!" dedi. O kadın tekrar:

"Ey Allah'ın resulü! Aklı ve dini eksik ne demek?" diye sorunca Aleyhissalâtu vesselâm açıkladı:

"Aklı noksan tabiri, iki kadının şahitliğinin bir erkeğin şahitliğine denk olmasını ifade eder. Dinlerinin eksik olması tâbiri de onların (hayız dönemlerinde) günlerce namaz kılmamalarını, Ramazan ayında oruç tutmamalarını ifade eder."

Buhârî, Hayz 6, Zekât 44, iman 21, Küsüf 9, Nikâh 88; Müslim, Küsüf 17, (907), iman 132, (79); Nesâî, Küsuf 17, (3, 147); Muvatta, Küsuf 2, (1, 187).

Kur`an 4:11 “Miras konusunda, Allah çocuklarınız hakkında şöyle emreder: Erkeğin hakkı, kadının hissesinin iki mislidir”

Kur`an 4:176 “Eğer erkekli kadınlı daha fazla kardeş mevcut ise erkeğin hakkı, iki kadın payı kadardır. Şaşırmamanız için Allah size açıklama yapıyor”

Kur`an 4:25 “Sizden, hür mümin kadınlarla evlenmeye güç yetiremeyen kimse, ellerinizdeki imanlı köle kadınlardan alsın”

Hadis: 3282 - Üsame ibnu Zeyd (radıyallahu anhüma) anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Erkeklere kendimden sonra kadınlardan daha zararlı bir fitne bırakmadım." Buhari, Nikah 17; Müslim, Zikr 97, (2740); Tirmizi, Edeb 31, (2781).

Hadis: “Nebî sallallahu aleyhi ve sellemin: Uğursuzluk ancak üç şeyde: atta, kadında, evde hâsıl olur, buyurduğunu işittim” Sahih Buhari hadis no: 1211

Hadis: 5337 - Hz. Huzeyfe radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Hamr (sarhoş edici içki), günahın her çeşidinin kaynağıdır. Kadın, şeytanın oltasıdır, dünya sevgisi her çeşit hatanın başıdır." (Kutubu-u Sitte`den hadis no: 5337)

Hadis: 3267 - Hz. Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Şayet ben bir insanın başka bir insana secde etmesini emredecek olsaydım, kadına, kocasına secde etmesini emrederdim." Tirmizi, Rada' 10, (1159).

Hadis: 6529 - Hz. Aişe radıyallahu anha anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Eğer bir kimsenin bir başkasına secde etmesini emretseydim, kadına, kocasına secde etmesini emrederdim ve eğer bir erkek karısına kırmızı bir dağdan siyah bir dağa ve siyah bir dağdan kırmızı bir dağa taş taşımayı emretseydi, uygun olan, kadının bu emri yerine getirmesidir." (Kutub`u Sitte den)

Hadis: Ebu Bekre r.a.’den; Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki; “işlerinin idaresini kadınlara veren bir kavim asla kurtuluşa ermez.” Hadisin ravisi Ebu Bekre r.a., Cemel savaşında yer almayı istememiş, bu hadisi delil göstermiştir. ibni Kesir el Bidaye(6/291) ibni Hacer Metalibu Aliye(4474) Nuaym Bin Hammad Fiten(s.97)

alıntıdır, doğruluğunu kendimce araştırıyorum.
-bütün bu yazışmaların akla getirdiği ilk sorunsal şudur yeni yetme ateizm savunucularına yöneliyor: dünya üzerinde, din dışında;bir siyasi görüş, toplumsal kuruluş, sosyal kurum, devlet yönetimi, insan hakları derneği var mıdır ki kadın erkek eşitliğini sağlamış olsun ve hanelerde ve sokaklarda vuku bulan kadının kötüye kullanılması mukadderatına engel olabilecek düzeyde sistem geliştirmiş olsun?
- diğer bir iştirakim de şudur: sonunda izm olan bir akımı desteklemiş olmak için mi ateist olup tam tefsirini yetkin kişilerle konuşmadan, dinde kadın erkek eşitsizliğinden ve kadını yeren ibareler bulunduğundan alakasız konular açıp istifade etmeye çalışıyorsunuz.
kadın erkek eşitliği bir cinsiyet eşitliği değildir, bir insan eşitliğidir. toplumda bir insanın diğeri kadar yer etmesidir. bir toplumda diğeri kadar hak almaktır.

yoksa kimseyi kimseye yamamak, kimseyi kimseye benzetmek gibi bir çaba yoktur.

buna en çok direnmesi gerekenler ikinci sınıf kalmış kişilerken bir şekilde durumu kabul etmişler.
işin en acı tarafında kendini bu kadar aşağılayan bir dine inanan kadınların olmasıdır.
Sen kendine saygı duymuyorsan beter ol amk.
Türkler islamiyeti benimsedikten sonra kadının değeri düşmüştür bu her tarih kitabında yazan bir gerçektir. I.ö türk devletlerinde/boylarında kadının yeri çok daha yukarıdaydı.
Zina yapan kadın ve erkeğe aynı cezayı veren eşitlikdir. Kadın ve erkek her alanda eşit olmaz.

Haydi anneni askere göndersene yapram derler adama.

Miras konusunda şikayet edenler, avrat köylüsü olmayı düşünüyorlarsa ve geçim işini kadına yıkmak istiyorlarsa bunlara kolaylık sağlanmalıdır.

islam da kadının kazancına, parasına kocası dokunamaz. Kadın evi geçindirmek , maddi destek sağlamak zorunda değildir. islam da kadın doğurduğu çocuğunu bile emzirmek zorunda değildir.
Kuran’da kadın hiç muhattap alınmaz, söylenecek şeyler erkek üzerinden söylenir.

Aklı eksik,
Sizin tarlanızdır,
Şahitliği geçmez,
itaat etmezse dövün...

Gibi tabirler vardır.