bugün

yenidoğan kucuk kıza isim verildiğine sahit olup, emeklemesine sevindiğin, tatlı tatlı konusmasina gülümsediğin, yaptığı yaramazlıklara kızdığın kız büyüyor ve bir anda tanıyamayacağın bir kişilik haline geliyor. kendine ait bir güç kalkanı oluyor ve dışardan gelen nasihatlara kapatıyor kendini, onun dışındaki tüm uyaranlara açık... artık farklı bir dünyaya giriyor adım adım ilk'leri yaşıyor dolayısıyla adım adım masumiyetini yitiriyor. ve arkadasça iletişim kurma çabasına giriyorsunuz -hani nasihatlara kapalı ya- yargılamadan dünyasını keşfe çıkıyorsunuz. keşfettikçe terliyorsunuz, göz bebekleriniz büyüyor, kalbiniz daha hızlı çarpıyor, boğazınız düğümleniyor. "aman ya rab" diyorsunuz. "bu değişim nasıl bir şey" diyorsunuz "çocukluktan ergenliğe geçiş, ergen olmak nasıl birşeydir". üzülüyorsunuz, kahroluyorsunuz...
bakmaya çalışıyorsunuz size açtığı aralıktan... tıpkı dışarıdaki kapı deliğinden karanlık bir odaya bakmak gibi. oda oyle bir odaki ne olduğu belli olmayan karmakarışık gölgelenmeler görünüyor... elini uzatamıyorsunuz. bir dal uzatmaya çalışıyorsunuz ama nafile...
tabii ki içerideki karmakarışık, karanlık odayı aydınlatmak mümkün. ama "nasıl"? duygusal bir girdaba giriyorsunuz. düşünceler uçuşmaya başlıyor. lakin bu girdaptan yakalayabileceğiniz "nasillar" için olan çözümler asla sağlıklı olmayacaktır. önce sakinleşip, düşünecek kıvama gelmeyi beklemelidir. sonra masum bir yakarışla yönelmelidir güç sahibine. ve küçük kızın açtığı aralıktan yeşil fidanları uzatmalıdır, ışığı yöneltmelidir içeriye..
bu ne değişim ya rab diye şok olduğum ve bu süreç içinde zihnimde ve yüreğimde cereyan edenler bunlar..
minikler asla hep masum kalmayacaktır lakin onların yüreğine giden yolu, açıklığı keşfedersek zannımca daha kolay iletişim kurarız.
bazen sübyancılık göstergesidir:

- offf necdet abi kıza bak yaaa küçücük.

+ eee? so what?

- abi yaaa, bi tane bulamadık şöyle yaaa, dertliyim!

+ ırrrrrz düşmanı! gavatttt! ixtirrrrr githhh!
üzülmek deyince, serbest çağrışım için:

(bkz: hüseyin üzmez)
(bkz: neden küçük kızlar orospudur)*