bugün

Kuantum parçacıklarının birbirine " dolanması " durumu olarak ifade edilebilir, Işık hızından daha hızlı bilgi aktarımı söz konusudur, bu yüzden Einstein'in kuramlarını biraz bir çukura ittirir gibi gözükür. Fakat iki elektron arasında aktarılan lokasyon bilgileri; fiziksel bilgi sayılır mı tartışılır.

Mesafe fark etmeksizin, evrenin diğer ucunda olsa dahi iki elektronun birbirlerinin ne halde olduğunu bilmesi, ne yaptığını bilmesi durumudur. Bir elektron aşşağı dönerse, diğeri de kardeşini taklit ederek döner. Korkutucudur.

(bkz: dolaşıklık)
(bkz: kuantum fiziği)
(bkz: sicim teorisi)

Fiziksel olarak hiç bir kural bozulmaz, fakat enerjide gerçekten bir kayıp söz konusu olabiliyor, buna çözüm getiren hipotezler var.
Siyasetten zerre haz etmeyen birisinin beş yıl önce değinmiş olduğu konu:
(bkz: quantum entanglement)

muharrem ince lafını ettikten sonra mı aklınıza geldi bunu yazmak? siyaseti takip ettiğiniz kadar bilimi takip etseydiniz sikko siyasi laf dalaşına girmezdiniz. mağrem agayı desteklememekle birlikte sırf bilime yakın olduğu, diğer adaylardan daha akılcı olduğu için profesyonel bir sempatim var. ama düşünceniz "yol yabdı"dan öte geçemiyorsa gidin vurdurun. rahatsız oluyorsanız da montla vurdurun rantçı mayışlı troll orusbular sizi.