bugün

bir türkiye gerçeğidir. hemen her forum sitesindeki "ekonomi" başlığı altında veya hemen her ekonomi sayfası haber yorumlarında kendisine yer bulur bu durum.

"merhaba,

adım tahsin yolbeyli, ben kredi çekemiyorum. 5 bankaya başvurdum ama hepsi de reddettiler kredi talebimi. kredi kartlarım da çok düzenli ama neden çekemiyorum. telefon numaram 531 531 31 31"

"kredi çekememek" dediğimiz şey, benim yurdumda hemen herkesin başına gelebilen bir durum. ya da mesleki olarak benim çıkarımım bu. ve insanlar gerçekten bilmiyorlar bazı detayları.

mesela adam ev alacak ve 20 bin lira bir meblağ için gidip de konut kredisi kullanıyor. al sana facia. zaten eksper masrafı, ipotek masrafı ve minimum banka komisyonunu toplayıp da üzerine "dask" ve "konut paket" sigortalarını koyduğunda 2.500 lira masrafın çıkıyor güzel kardeşim. git, 20 bin lira ihtiyaç kredisi çek en az 2000 lira karda olacağın kesin.

ya da 10 bin lira araç kredisi çekiyor adam. faiz oranı? ihtiyaç kredisiyle aynı. masrafı? yaklaşık olmakla beraber mutlaka daha fazla. peki fark nedir? birisinde aracın üzerine rehin konulur ve yarın bir durum olsa satarken zorluk çıkartırlar sana, ötekinde dilersen arabayı aldığın gün sat tekrar. arabayla alakası bilr yok bankanın.

hayır artık canım sıkılıyor ya. bankanın "arayıp da bulamadığı" profildeki müşteriler bile banka tarafından reddediliyor. ya bankada çalışanın aptal olması, ya kendisinin durumu anlatamaması(1000 tl resmi gelirle 1200 tl taksit ödeyebileceği sanrısı).

sanırım hayatta "duymadığım zaman mutlu olacağım" bir sözcük grubudur ki o; "kredi çekemiyorum".

he çok ihtiyacınız yoksa zaten çekmeyin lan kredi falan. sikilmenin alemi yok ayaküstü.