bugün

bir yakınına, sevdiğine hatta hiç tanımadığın birisine kötü bir haberi iletmek zorunda kaldığında yaşanılan sıkıntılı haldir.

bir ölüm, kaza, hastalık veya benzeri üzücü bir haberi iletme görevi size düşmüş olabilir. habere duyulan üzüntünün üzerine bir de bu haberi yakınlara nasıl ileteceğiniz derdi çöreklenir yüreğe...

yıllar önce anneme teyzemin eşinin ani ölümünü haber vermek zorunda kalmıştım. uzun süre kardeşlerimle bunu nasıl söyleyeceğimiz ve annemin rahatsızlanmasına (kalbi ile ilgili bir sorun olduğu için) nasıl engel olacağımızı tartıştık durduk. bu kadar konuşunca doğru bir yol bulduğumuzu sananlar yanıldı.

önce nöbetçi eczane bulup kullandığı dilaltı hapından aldık, sonra eve gittik.
gecenin bir vakti bizi görünce telaşlanan annemi birşey yok öylesine geldik diye sakinleştirdikten sonra oturtup konuşmaya başladık. işte tam bu sırada gerizekalı ben önce anneme dilaltı ilacını verdim, kadın arkasından berbat bişey geleceğini anladı. ve söyledik...

diyeceğim, kötü haberi vermenin kolay bir yolu yoktur. doğru bir yolu vardır mutlaka ama onu da ben bilmiyorum. dilerim birdaha kimseye kötü bir haber vermek zorunda kalmam.