bugün

iki türlüsü bulunan, sınavlarda sizi zor duruma sokabilecek arkadaştır. canınızdan çok sevdiğiniz için sınavda ona bakmadan çözemezsiniz, "a ulan amına kodumun a" diye söylemeden siz de rahat edemezsiniz. bir yandan da söversiniz "ne sorunlu adamsın" diye. işte iki tür,

1. kopya almayı beceremez, en fazla seslenir. hocayı keser bir yandan, hoca baktığı gibi pancar gibi kızarıp önüne döner.
2. abartılı kopya çeker, sınavda belli etmese de, sonuçlar açıklandığında kabak gibi belli olur kopya çektiği. bütün kağıdınızı olduğu gibi geçirir, ilk iki sınavının 15-20 olması önemli değildir, sizinle birlikte 90 alır.

yaşanmış bir hikaye anlatayım ki bunu bizzat ben yaşadım sözlük yazarları. ingilizcesini yükseltmesi gereken bir arkadaşıma kopya vereyim dedim. adam oturdu yanıma, çözdüm ben kağıdı açtım falan filan, çekti bu. ondan sonra hoca herkese kağıtları dağıttı "bölümlerin puanlarını yazdım, siz toplayın, bakın kağıdınıza da görün yanlışlarınızı" dedi. arkadaş kağıdın üzerine aynen şunu yazmış,

kendim: 62
kopya: 78

hoca bunun üzerine şaşkın adam diyerek arkadaşa saldırdı. disipline versem ne halt edeceksin diye sordu. sağolsun, neyse ki bana hiçbir şey söylemedi. benim yanımda oturuyordu ve ingilizcesi gerçekten çok kötüydü. ona rağmen ses etmedi adam. eskiden diğer hocalar yanlarına çeker "sen biliyorsun da kopya verme bunlara bak" derlerdi. arkadaşın savunması ise tüm sınıfı yardı geçirdi,

- zaten ilk sınavım düşüktü, kopya olduğu belliydi. gizlemektense yazayım dedim ne olacak.

böyle gerzeklere kopya vermeyin işte.