bugün

Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği gereğince, satış noktalarında plastik poşetlerin ücretlendirilmesi sonrası aylık kişi başı poşet kullanımı 35'ten 10'a geriledi.
https://tr.sputniknews.co...kullanimi-10-adete-dustu/
Herkesin iç yüzünü gösteren gelişmedir.
geçen migrosa girdim. naylon poşet yok migros logolu bez poşet verelim dediler. 2,5 tl imiş. ne güzel iş değil mi? her alışverişte naylon kalmadı ayağına market logolu bez poşete 2,5 tl vereceğim.
ben evden poşetle çıkmak istemiyorum. elim boş dolaşmak ve eve dönerken de torba torba alışveriş yapmak istiyorum belki.
ama yook. bir poşete 2,5 tl verme kazığını yememek için ki en az 2 taneye ihtiyacım olur benim- evden çıkarken bir de poşet arayıp bulup yanıma almak ve gün boyu taşımak zorunda kalıyorum.
yapımında ve uygulamasında yer alan tüüm paragöz çakma çevrecilerin....
ağaç keserken, beton dikerken, doğal sit alanlarına siyanürle maden çıkarma izni verirken çevre hiç aklınıza gelmiyor. sadece geri dönüşümlü naylon poşetten gelecek haracı cukkalamak oldu mu çevreci kesiliyorsunuz.
geberin.
bu uygulama başladığından beri ücret vererek aldığım poşet sayısı sadece 2. çoğunlukla yanımda, arabada poşet bulunduruyorum; eğer yanımda poşet yok ve marketten alınacak bir şeyim varsa meyve reyonundaki poşetlerden bir-iki tane alıp marketten çıkınca bunların içine koyuyorum * ben bu poşet yasasını çevreci bir düzenleme olarak değil de bir tür yeni bir vergi düzenlemesi olarak görüyorum. malum, 25 kuruşun 15 kuruşu vergi olarak alınıyor. o yüzden bu durumun hoşuma gittiği söylenemez ve elimden geldiğince bu vergiyi ödemekten kaçınacağım.