bugün

çok fazla sıktığın anda baya baya cırmalamasıdır. Beni çizdi mutsuzluk verici bir durumdur.
arada sanki o sizi besliyormuş gibi düşünmenize neden olur.
siz onun yatağında yatmaya başlarsınız-kafasını yastığa koyup tam ortada uyumaktadır.
evi sahiplenir ve sürekli tepelerden sizi kesmeye başlar-sığıntı gibi hissedersiniz sizden rahatsızmış gibi davranır.
kendince sakallarınızı temizler-dilini süpürge eder sizin için.
patilerini boynunuza dolar-sarılmayı nereden öğrendiği merak ettirir.
mamasından böldüğünüz mahallenin kediciklerini kıskanır-durduk yerde bir anda 8-9 kedinin arasına dalar, endişelendirir.
size bir şeyler anlatır anlamasanız da-garip sesleri öyle ürkütür ki neredeyse birazdan konuşacağına ihtimal verirsiniz.
uyurken mırrrılyum diye aniden yatağa atlar-gecenin körü yatağa sıçırtır.
boynunuza yatıp mırıldar-asla uyuyamazsınız.
her hafta 12 lira verip aldığınız pire tasmasını bıkmadan usanmadan arka patileri maharetiyle çıkarır.
bazen ne yaptığınıza akıl erdirmeye çalışır-yardım etmek ister gibi size bakar.
sokaktan korkup geldiğinde koltukların arkasına saklanır ya da masanın altına itilmiş olan sandalyenin üzerinde oturur.
uzun bir sefer dönüşü sizi ilk gördüğünde donakalır, sizi tanımaya çalışıyor gibidir. sonrasında ayaklarınıza tırmanır.
vesaire...

bir canlı büyütmek, birini tanımak kadar güzeldir.
ev arkadaşınızdır, evi bekleyen bekçinizdir, eve girdiğinizde onu göremeyince telaşa kapılma sebebinizdir.bir de ortalığı pisletince kızma sebebinizdir.
şöyle bişeydir:
https://www.youtube.com/w...mbedded&v=s13dLaTIHSg
üç gün boyunca yaptığım eylemdir. üçüncü gün annem dışarı attı oysaki ben kedimle saklambaç oynuyordum tuvaletini bile eve yapmıyordu balkondaki çiçeklerin dibindeki toprağa yapıyordu eğitmiştim.

not: saklambaç oynadığım konusunda ciddiyim önce o kovalıyordu sonra ben ona dönünce benden kaçıyordu saklanıyordu.

bir not daha: çok bağlanmıştım.
kediye yemek vermek ya da kediyle yemegini paylaşmak anlamına gelir. evin içinde bir kedi ile yaşamak ona sahip olmak anlamına gelemeyeceği için benim kedim lafının aslen geçerliliği yoktur. cünkü kediler dogaları geregi asi varlıklardır ve boyunduruk altına girmeye asla razı gelmezler.
evde beslenilmesi çok güç. öyle ki uyurken üstünüzden uçabilmesi, duvardaki gölgelere hızla atlayıp aynı hızla yere yapışabilmesi, yemeğinizi yiyip, içeceğinizi içebilmesi muhtemel. sahip olunan bir varlık değil, sahibiniz olan bir varlık adeta. o isterse sevebilirsiniz, o isterse oturabilirsiniz, o isterse uyuyabilirsiniz vs vs... tam kapı dışarı edecekken de o bakışları yok mu, işte hayatınız böyle devam edip gider. çok tatlış, çok...
sevilerek yapılası iştir. sabah uyanırsınız ve kediniz yanınıza yatmıştır bildiğin pancar motoru gibi ses çıkarır ama bişey diyemezsiniz o yün yumağına.
hasta ruhlu bir şerefsizseniz asla bulaşmamanız gereken hadise.

Şöyleki...

uyuşuk ve kendine bakmaktan aciz bir orospu çocuğuysan!

kedinin tuvaletini sabah akşam temizlemeyecek ve o kirli tuvaletine giremeyip mecbur kaldığı için sağa sola pislediğinde çıldıracaksan!

siyah giydiğinde üzerine yapışan tüylerden dolayı isyan edeceksen!

mamasını suyunu zamanında veremeyeceksen!

oyun oynarken senin tedbirsizliğin yüzünden yanlışlıkla bir şey devirdiğinde ona şiddet uygulayacaksan!

masanın üstünde bıraktığın keki yerlerde parçalara ayrılmış vaziyette görünce çıldıracaksan!

seninle oynarken tırnağı bir tarafını çizince bebekler gibi ağlayıp kedine vuracaksan!

kendinden başka hiçbir boka değer vermeyen aşağılık bir yaratıksan!

kedi besleme! bırak sokaklarda yaşasın ömrü evde yaşayan mutlu mesut kediler kadar uzun olmaz ama en azından eceliyle ölür. tabi senin gibi bir şerefsiz gelip hayatına kastetmezse.
kendisine alıştırıp aniden evden kaçtığında hüngür hüngür ağlatabilir. dikkatli olmak lazım.
gecenin bir yarısında kucağınızda uyuyan kediniz uyanmasın diye çektiğiniz sıkıntılar size insan olduğunuzu hatırlatır.
uğraştırmaz. Beslenmesi en kolay hayvandır. Kişiliklidir kendileri.

kucağınızda uyuması, mutluluktan gırlaması hiç bir şeye değişilmez...
olağanüstü bi duygudur.

asosyallere şiddetle önerilir.
malesef artık yapamadığım eylem. yavruyken alıp 4 ay beslemediğim alienım malesef evden kaçtı. ne mahallede görüyorum nede evin çevresinde. o kadar bağlanmışım ki kedi sevemiyorum artık. niye gittin be oğlum diye ağlayasım gelir bazen.
evde başka bir insanla yaşıyormuş hissi veren durum.
cins olanları alınması pek tavsiye edilmez.
en makbulü sokak kedisi almaktır.
anneannemden biliyorum. canım sıkıldı, kendime bir arkadaş istiyorum hemde en iyisinden diyerekten 4 bileziğini satıp 3500€ gibi bir rakama iran kedisi aldı. ( 5 yıl önce )
aryan, saf ırkmış..
ama bence tam bir çılgınlık. zaten anneannem biraz karakter olarak çılgınlığa müsaitte neyse orası başka konu..
ama her ay bakımıydı, tüyleriydi, tırnağıydı, mamasıydı derken maddi manevi yıpratıcı ve yorucu bir iş.
genelde kendi başına yapamıyor ve annemle ben peşinden koşuyoruz.
sokak kedisi almak daha iyi.
hatta bence yıllarca beslemek yerine hasta veya yetim olan sokak kedilerini bir süreliğine evde misafir edip, iyileştirdikten sonra üç gün agu gugu bıcı yapıp tekrar sokağa salmak en iyisi.
öbür türlü hayvan evde telef oluyor.
Kediler ve kadınlar birbirlerine çok benzeyen yaratıklardır. bu yüzden evlenmek isteyen erkeklerin önce kedi beslemelerini tavsiye ederim. Kediler asil yaratıklardır. Gel dersiniz gelmez. Git dersiniz gitmez. Canı ne zaman isterse o zaman sevdirir. Ama sahibi ile duygusal olarak bağlanan bir kedi sahibine aşıktır ki sahibi de ona aşık olur. Sesinizi iki sokak öteden duysun bütün zarafeti ve tatlılığıyla gelir ya kucağınıza atlar ya bacağınıza dolanır. Bazen koynunuza gelir siz yatağına yatırırsınız bazen siz koynunuza alıp yatmak istersiniz o gider yatağına yatar. Öyle ki sizi kendi yatağınızdan ettiği koltukta yatırdığı zamanlarda olur. Yatağın tam ortasına kıvrılıp yatmışsa kaldırmaya kızmazsınız yaptığınızı alıp koltuğa kıvrılırsın. Karşılık sever sizi. Mamasını vermeyi 3 gün unutsanız yine de sizi tırmalamaz zaten mama vermenize de gerek kalmaz. Yediğiniz her şeye ortak çıkar. elinizde cips, sandviç, mantı tabağı olsun sebze yemeği bile olsa tadına bir bakmak ister. Çok kıskançtır kediler ondan başka bir şeyle ilgilenmeniz onu deli eder. Bir odayı dağıtması 2 dk bile sürmez hızlı hızlı koşarak düşmemesi gereken bütün eşyaları onlara çarparak düşürebilir. Sizinle oynamak istiyorsa başka bir iş yapmanız mümkün olmaz. Telefon, laptop gibi elektronik eşyaları elinizden düşürmek için elinden geleni yapar ve sonunda amacına da ulaşır. Yapmaması gereken bir şey yaptığın ortadan kayboluverir. En sevdiğiniz giysiyi sürükleyerek koltuğun arkasına saklayabilir. Ve bunu üst üste defalarca yapabilir artık bir eşyanız kaybolduğunda yerini ezbere biliyor olursunuz. Eve geldiğinizde size miyavlayarak hesap sorabilir. Şu dünyada tek ve gerçek dostunuz oluverir. Siz hastayken yanınızdan ayrılmaz. Sizi asla terk etmez. Yani kedi beslemek aşkın ta kendisidir.
Evime çıkar çıkmaz alacağım hayvandır.
Bahçede birsürü sokak kedisi beslerken tadına doyulmayan, evde bir tane kedi beslerken illah ettiren eylem.
Evet o vahim deneyimden sonra bir daha kediyi 50 yıl beslemeyecek kadar soğudum.

10 yılda bahçede 100 küsür kedimiz olmuştur. Evde 1 tane kedi hepsinden beterdi.
Bir daha mı tövbeler olsun. O kediyi çok isteyen vardı verdik.
Sağı solu tırmalardı, eli kolu tırmalardı. Çok vahşiydi saldırırdı.
Uyurken bulsa adamı yüzüne atlardı. Biz o riske hiç girmedik kısa süreliğine tatile giderken arkadaşa bıraktımdı,
orada yapmış.
hayatinizi degistirmeniz gerekiyor. ozellikle sutten kesilmemis bir kedi yavrusuna bakiyorsaniz 3 saatte bir beslemeniz gerekiyor. uykunuzdan hep feragat etmeniz gerekiyor. bu sure zarfinda cok narin oluyorlar bir sehpanin ustunden atlasalar bile yaralanabiliyorlar, bir anne gibi davranmaniz gerekiyor.

buyudugunde isleriniz hafiflemiyor sizinle hep oynamak istiyor cocukluk doneminde. sinavinizin olmasi onu ilgilendirmiyor. ve bu donemde cok merakli olusu ona aci tecrubeler kazandirabiliyor. sicak cisimler ve asiri yuksek yerlere dikkat pisicik.

genclik doneminde sizden uzaklasmaya baslayabiliyor. artik onun annesi degil klanin bir uyesisiniz. size karsi tahammulu azalabiliyor. hatta bazi kediler sahiplerine mamasina ve kumuna dokundurtmaz. artik aileniz tam olarak bir klandir. size buyuk kedilermissiniz gibi davranir. bazi klanlar catismaliyken bazilari kendi aralarinda sorunsuz gecinebiliyor.

ben catismali klana sahibim. disa tamamen kapali bir klan uyemiz var. evde asla yabanci bir klandan canli istemiyor. en son eve gelen klimacilara saldirildi. yabanci hayvan kokularina tahammul edilmiyor. elinizi yikamaniz fayda etmez.

bu sekilde farketmeden bir kedi ailesi gibi yasamaya basliyorsunuz. planlar hep kediye gore yapiliyor.

ev doseyecekseniz mobilyalar kediye gore alinir. deri ve pahali mobilyalardan uzak durulur. evde kedinin girip de sonra cikamayacagi dar yerler birakamazsiniz. soba delikleri varsa once gazete ile sonra kapak ile kapatilir. banyo genellikle kapali kalmalidir bkz»aci tecrubeler.

aliskanliklariniz degisir. oje surerken ve silerken hatta sigara icerken kedisiz bir ortama gecilir. kedi icin bu kokular tam anlamiyla iskencedir.

makyaj masasi guzelce toplanip kaldirilir. fircalariniz onun kucuk avlari olabilir.

ama kedi beslemek guzeldir her seye ragmen. ve hayat dersi alinabilecek cok sey vardir. anneligi tattirir. sinirinizi alir. uykusuzluk probleminizi cozer, o gogsunuzde purlayarak uyurken emin olun hemen uykunuz gelir.

gorunus olarak bakimi en kolay hayvandir. ama gizlice sizi esir alip degistirdigi dogrudur.
tüyü olmasa evde beslerdim heralde.
Beslemeyin önermiyorum. Hele de öğtenciyseyseniz ve bölümünüz zorsa hiç bulaşmayın. Maması, kumu, tüyü, heryeri tırmalaması, kısırlaştırılmamışsa azgınlık dönemleri, o azgınlık dönemlerinde evin bilimum yerine bilerek ve isteyerek koku bırakma amaçlı pislemesi, vs vs çekilmez. Ben 1 yıl bakabildim bana yetti. Artık yoğurdu üfleyerek yiyorum. Bir daha asla evde hayvan bakmam. Sokaktakileri sevin, besleyin daha iyi.
ellerin ve kolların çizik olması durumunu saymazsak dünyada ki en güzel duygulardan bir tanesidir.

sorumluluk isteyen durum yemeği tuvaleti derken sürekli dikkat etmeniz gerekiyor.

tabiğ bizimki epeyce haylaz sürekli bir yaramazlık peşinde ama seviyorsanız her şeyine katlanılır hele ki kızılacak bir şey yapıp melül melük bakması yeter yerim lan ben onu gidip iki mıncırayım.
huzur verendir.

görsel
Köpek beslemek ile eşdeğerdir.
güncel Önemli Başlıklar