bugün

olmayan namazdır. müslümanların sıkıştıkça uydurduğu kılıflardan bir örnektir.
kaza namazı dinimizin vermiş olduğu bizim suistimal ettiğimiz bir kolaylık.
olan namazdır. eğer kim namaz kılmadığı zamanları kendini müslümandan saymıyorsa kılmasın kardeşim. bir selefi akımıdır sarmış etrafımızı.
kılınan namazın il ya da ilçede değil de, bir kasabada ya da ilçeye bağlı kazada kılınmış olanına verilan addır.
Kaza namazı vardır ama sadece borcu kaldırır. Vaktinde kılınan namazın ecrini kazandırmaz.
vaktinde kılınamayan farz namazı sonradan kılmak.

kaza namazı asıl itibariyle yoktur. fakat insanlar allah'dan utandıkları için farz olan namaz ibadetini bir sebepten(en geçerli sebep) zamanında yapamadıkları için sonradan ilk müsait vakitte bu vakti kaza etmek suretiyle aradan çıkartırlar.

aslıda kişinin bu davranışı şu demektir;

allah'ım ben şu şu sebeplerden dolayı bu bu vakit namazlarımı kılamadım. şuan da müsaitim(imkanım var) ve geçen bu vakit namazları yine senin rızan için eda ediyorum. naçizane bunu kabul et allah'ım. beni bu ibadetimden alıkoymaya çalışan şeytanı dinlemiyorum, ona uymuyorum sana bahane, mazeret üretmiyorum. ben senin yolundayım, yine senin rızan üzerineyim. seni bırakmadım, sende beni bırakma allah'ım. sadece senin rızanı kazanabilmek için kıldığım(yaptığım) namazları(ibadetleri) eksikleriyle kabul gör. duam budur.

ben böyle düşünüyorum ve bu niyetle uyguluyorum. niyet temiz ve samimi olduğu sürece inşallah allah'da buna olumlu karşılık verecektir.
2 yıl boyunca hergün 1 günlük kıldığım namazdır. 5 vakitle beraber günde toplam 84 rekat

laf lafı açtı bunu bir kadına söyledim o gün bu gündür kılamıyorum.

allah için yaptıklarını kendin için övünç kaynağı yapmamayı öğretti bana
https://www.youtube.com/watch?v=Ks57DroC3M8
namaz;
her an kazaya uğrayabilir.

olay mahalli belçika...

https://twitter.com/i/status/1194501139611422720
bir namazı kendi vakti dışında kılmak.

Kur’an’da vaktinde kılınamayan namazların kaza edilmesi ile ilgili olarak açık bir ifade bulunmaz

fakat hz muhammet sav 'in “Kim namazı unutursa veya uyuyup kalırsa hatırlayınca onu kılsın. Onun keffâreti ancak budur.” sözü vardır.

diğer yandan kendisi de hendek savaşı esnasında bir ikindi namazını vaktinde kılamamış. akşam namazından sonra kılmıştır.

hayberden dönerken de uyuyakalmış ve sabah namazını güneş doğduktan sonra kaza etmiştir.

savaş gibi can güvenliği ile ilgili durumlar, unutma ve uyuya kalma dışında mazeretsiz vaktinde kılınmayan namazın kazasının kılınabileceği ile ilgili hiç bir delil yoktur.

not; ben fıkıhçı değilim ama bildiğim bunlar
insanoğlu nefs sahibidir..

Nefsimize uymak, vesveseye kapılmak hatamızdan dönmeyeceğimiz dahada çıkmaza gireceğimiz anlamına gelmez.

Girilen başlıklarda kaza namazının olmadığı iddia edilmekte, nasıl böyle bir vebale giriyorsunuz?

Keyfi olarak yani nefsimize uyup kılınmayan namazlarımız için;

içten Tevbe istiğfar etmeliyiz.
Her gün kazalarımızı (hesabını yaparak) kılmaya gayret ile bitirmeye çalışmalıyız.

Hiç şüphesiz Allah (c.c) affı en geniş olandır..

Ayrıca peygamber efendimiz (s.a.v) kaza namazı kılmıştır.

Unutmayın, siz kalben Tevbe ile niyet ederek kazalarızı kılın.
Allah'ın yolunda gidene Allah (c.c) kefildir..

Ve son olarak, ahirette namazın mesuliyet sahibi sizsiniz..
gençlik zamanlarımda cehalet ile kılmadığım namazları şimdi kılıyorum o kadar vesap olmasada allah rahman ve rahim olandır umarım affeder.