bugün

bir gün başarır ve yaparsa bilim adamları, ömrümün geri kalanında her sabah gazetlerini, kahvaltı için kıymalı böreklerini ve sallama bir çay eşliğinde masalarını süsleyeceğime dair söz veriyorum. hayatta kaybedip üzüldüğüm ve bulduğumda çocuk neşesi yaşadığım başka nesne yoktur.

kayboldu diye evi talan edip aynada, kafamızın üsütnde durudğunu gördüğümüz onca perişanlık anları...

evde unutup dışarı çıktıktan bir süre sonra ellerimizle yokladığımız andan gözümüzde olmadığını anlayıp eve dönüp almaya üşendiğimiz zamanlarda hiç karşılaşmayacağımız kadar insanla karşılaşıp hiçbirini görmeden eve geri gelmek... görmezden değil.

bu durumu daha sonra hatırlatan arkadaşlardan öğrenmek kadar acı ne olabilir. "kusura bakma gözlük yoktu ondandır demek çok acı"

halı saha maçlarında lens takmak zorunda kalmak ve bu durumdan nefret etmek ayrı bir detay.

gözlük takan bilir, gözlük bir uzuv olur onca senenin sonunda. farkında bile olmadan ilerler insan, varmış ya da yokmuş. aslında vardır. burda varmış ya da yokmuş derken bir parçamız olduğunu anlatmak istedim.

hiçbir şeyin doğal halini görememektir gözlükle bakmak. bununla da yaşamayı öğrenmektir aynı zamanda.

asıl konu kaybolmayan gözlük olduğundan üstte geçene bazı detayları görmezden gelmenizi istiyorum. gözlük yokdu onları yazarken.

kenarına bir yerine ip bağlanmalı hakkından gelinemiyorsa, sıcak bir bünyeden uzak kaldığını hatırlatan bir sensörü olmalı, ötmeli insandan uzaklaştığında. yatarken kapatmalı ama ses rahatsız edebilir.

bu arada gözlükle uyumak diye bir deyim vardır, gözlük takanlar bilir.

gözlük ver bi yüzlük diye alay edenler olur, çok zenginim sanki.

sabahın köründe işe gitmek için evden çıkmak üzereyken ilk yoklanan nesnedir, sigaradan ve telefondan önce. unutulduğunda yaşanılanları hatırlamak bile istemez bünye.

miyopsa eğer bunu unutan sisli bir günün karanlıkla buluştuğu zaman diliminde araba kullanmak gibidir.
ne yazık ki var olmayan gözlüktür
(bkz: böyle bi gözlüğüm olsun kırk milyar borcum olsun))
arkası boyundan ipli babaanne gözlüğüdür. gözden düşerse boyna sarkıp, kaybolmamıs olur.