bugün

ismini anmayacağım muhteşem bankadır.

milletçe sazan olduğumuz için, sonunda faizlerle bizi düdükleyecek bankaların cilalı reklamlarına kanmakta sakınca görmeyebiliyoruz. parasıyla rezil olmaya varacak şeylerin ilk etabı, başvuru süreci.

(uyarı: uzundur, gerçektir, ibretliktir!)

baktım, adamlar reklamda "kanatlanacaksınız", "kanatlandırıyoruz" kıvamında laflarla tanıtıyorlar kartı. kanat olayları... bembeyaz, lekesiz bir ismi var bankanın (bkz: ismini vermemizi istemeyen ahmet donudüşük isimli seyirci). sazanım ya, sanıyorum ki maaşım şu kadar, şöyle böyle insanım dediğimde kartı alacağım ve seve seve borçlanmaya başlayacağım.

ama nerdeeeeee.....

telefonla operatöre anne kızlık soyadından bilmemne numarasına kadar bi sürü bilgiyi verdiğim güne, gün 1 diyelim.

gün 5:
- merhaba, bi süre önce telefonla kanatlıkart başvurusu yapmıştım, sonuç soracaktım.
+ müşterisi misiniz bankamızın?
- yok değilim, kart için şeyttiydim sadece.
+ şubeden mi başvurdunuz?
- telefonla... dedim ya...
+ cep numaranız?
- xxx xxx xx xx
+ vatandaşlık numaranız?
- yyyyyyyyyyyy
+ bi dakka bekleticem
(burda musiki yayını var, yüz kişi biraraya gelip bayrak formu yapan insanların fon müziği çalıyor)
+ beklediiniz için teşekkürler. şu an başvurunuz görüntülenemiyor.
- aaa? niye?
+ oluyor bazen. tekrar alayım başvurunuzu isterseniz?
- yok, niye tekrar aynı merasime katlanayım...

gün 7... merak duygusu:
-selam... ya ben geçen sizin karta başvurmuştum... kanatkart hani, uçuşlarda mil kazandırıyor falan... ama ulaşamadılar sonra başvuruma.
+ cep nuamranız?
- xxx xxx xx xx
+ vatandaşlık numaranız?
- yyyyyyyyyyyy
+ bi dakka bekleticem.(burda musiki yayını var, yüz kişi biraraya gelip bayrak formu yapan insanların fon müziği çalıyor) beklediiniz için teşekkürler. şu an başvurunuz görüntülenemiyor. tekrar alayım başvurunuzu isterseniz?
- e peki bakalım alın hadi...
+ vatandaşlık numaranız?
- söyledim ya az önce?
+ not almamıştım o zaman, sadece sistemde aradım. tekrar alayım lütfen.
- yyyyyyyyyyyy
+ annenizin kızlık soyadı... babanızın adı... doğum yeriniz... kaç para kazanıyosunuz...
- hede hödö hjüt hath.
(on dakikalık konuşma sonrası telefonla başvuru tamamlanır)
+ şimdi telefonunuzla şu numaraya KREDIKARTI yazıp boşluk bilmemkaç yazıp yollayın, o zaman başvurunuz sisteme düşecek.
- e geçen sefer böyle bişey yaptırmadılar bana? o yüzden geçen sefer güme gitti boşa gitti?
+ bilemiyorum, sistem böyle aslında.
- peki bakalım.
(mesaj atılır.)

gün 10:
- selam... ben geçenlerde telefonla sizin kanatkart için başvurmuştum, hem de ikinci kez. durumu soracaktım.
+ cep numaranız?
- xxx xxx xx xx
+ vatandaşlık numaranız?
- yyyyyyyyyyyy
+ bi dakka bekleticem.(burda musiki yayını var, yüz kişi biraraya gelip bayrak formu yapan insanların fon müziği çalıyor) beklediiniz için teşekkürler. evet, şu an başvurunuzu görüntüledim, değerlendirme sürecinde.
- aaa... hakkaten de sistemde var mı başvurum? yani görebiliyosunuz ha benim başvurumu? (şaşkınlık ve sevinç!)
+ evet???
- bu aşamaya ilk kez geliyorum da... süper... ne zaman belli olur?
+ bikaç güne kadar tekrar arayınız.
- tenks!

gün 14:
- selam... ben geçenlerde telefonla sizin kanatkart için başvurmuştum, hem de ikinci kez. ve inanır mısınız, sisteme girdi başvurum! yani, oradan görüntülenebilir oldu. ekranda görebilirsiniz başvurumu.
+ isim?
- aaa, eskiden isimle başlamıyodunuz. neyse. hede höde hetim ben.
+ cep numaranız?
- xxx xxx xx xx
+ vatandaşlık numaranız?
- yyyyyyyyyyyy
+ bi dakka bekleticem.(burda musiki yayını var, yüz kişi biraraya gelip bayrak formu yapan insanların fon müziği çalıyor) beklediiniz için teşekkürler. başvurunuz görünmüyor şu an.
- aaa? nası olur ya? daha geçen gün gördüler ama? bu level'a gelmiştim ben?
+ şu an sistemde yok öyle bi başvuru.
- niye?
+ bilemiyorum. isterseniz tekrar alalım?
- tssshhh... şaka mı bu, tekrar ne uuraşıcam... hani, görüntülenmemesinin bi nedeni olabilir mi? kart çıktıysa veya reddedilsiyse görüntülenmiyor olamaz, yanıt görünür direkt di mi mantıken?
+ evet. dilerseniz bikaç güne tekrar arayın?
- ararım... sazanım...

gün 17:
- ben bir süredir size düzenli olarak kanatkart için başvuruyorum, başvurumun sisteminize girmesi aşamasındayım yani, girip girip çıkıyo sanırım. bi ara, oradan görüntülenebilir oldu. ekranda görebildiler başvurumu. ama sonra... yok oldu gitti... şu an durum ne onu anlamak istiyorum.
- yok değilim, kart için şeyttiydim sadece. siz sormadan söyleyeyim: bakın, ben telefonla başvurdum. şubeden başvurmadım, internetten başvurmadım. telefon açtım, başvurumu hattın diğer ucundaki size muadil operatörün sorularına yanıt vermek suretiyle telefonda yaptım.
+ isim?
- hede höde hetim ben.
+ cep numaranız?
- xxx xxx xx xx
+ vatandaşlık numaranız?
- yyyyyyyyyyyy
+ bi dakka bekleticem.(burda musiki yayını var, yüz kişi biraraya gelip bayrak formu yapan insanların fon müziği çalıyor) beklediiniz için teşekkürler. başvurunuz görünmüyor şu an.
- bakın buna hiiiç şaşırmadım. peki niye? yani, görünür olmasından sonra ya çıkıp ya çıkmaması gereken bu kart, ne oldu da başvurusu bile görünmez oldu? benden topladığınız bilgileri biri sizin sistemden "copy" yapıyor olsa bile sisteminizde yine durur, "cut" komutu ile mi çalıyorlar benim annemin kızlık soyadını, vatandaşlık numaramı, maaş bilgimi ki sizde şu an mevcut değiller?
+ siz şubeden mi başvurmuştunuz?
- ahahahahah!... yaa süpersiniz yaa! bunu bu seferlik ekstra önlemle atlattım sanıyordum ama hayır, ben şubeden başvurmadım, söylemiştim bunu size!
+ internetten yapılan başvurularda sorun olabiliyor bazen...
- internetten başvurmadım ki ben.
+ e öyle dediniz şimdi?
- ben telefonla başvurdum. bunu hep dile getirdim. internetten başvurduğumu hiç ifade etmedim.
+ haa... telefonla veya internetle yapılan başvurularda sorun çıkabiliyor. isterseniz şubeden form doldurun daha sağlam olur.
- nası ya? girmişti işte sisteminize başvurum, daha ne sağlamı olucak? iktidar partisiyle aynı ismi taşıyan bankanın önünde bizzat nöbet mi tutayım başvurumu sağlama almak için?
+ beyefendi sorun olabiliyor telefon başvurularında.
- ya öyleyse bunu neden ilk etapta insanca söylemiyosunuz? toplam 40 dakkam gitti bu yararsız, aynı noktaya dönen bilgi hırsılığı komplosuna. deseniz ki, müşterimiz değilseniz önce müşteri olun ya da gidin şubeden yapın falan.
----
velhasıl, bu entry'i okuyan her bir sözlük ferdinden talebim şudur: arkadaşlar, bunu fotokopi yapıp kapı altlarından atınız, en kalabalık mail gruplarına tekrar tekrar gönderiniz, isim vermediğim için kanunen sorun yaratmayacak olan bu diyaloglar silsilesini cümle alemin bilmesini sağlayınız ki benim gibi binlerce vatan evladı telefonda saatlerini harcamasın bunlar için... ya sen daha sistemindeki bilgiyi sabitleyememişsen, aynı başvuruyu elli kere yaptıracak kadar saygısız ve sorumsuzsan, senden gelecek kartın kanadına binip uçar mıyım ben? nesine güvenicem ha senin sisteminin, söyle, nesine??? intikamın hası olsun bu canlar, yüzünü "kara" çıkartalım bu kardeşinizi fitil eden şu bankanın!
reklamlarla gerçekler arasındaki müthiş farkı gözler önüne seren bankadır ayrıca.