bugün

aslı kar yağışının zevkini tabii ki yine çocuklar çıkardı olması gereken başlık.
bu bir kış geleneğidir. bütün haber kanallarında kar yağışı haberinin sonlarına doğru yayınlanır. muhabir zor şartlarda işini yaparken zoraki bir gülümseme ile bu cümleyi söyler ve kamera arkada şuursuzca eğlenen, karlarda yuvarlanan, torbalarda kayan, kar topu oynayan çocukları çeker. bu kış da olması muhtemeldir.
kar yağınca iş yerleri tatil olmuyor ki, biz de kardan adam yapalım, kayalım, çoşalım.
(bkz: kar yemek)
(bkz: halk plaja akın etti vatandaş denize giremiyor)
ana haber bültenlerinin kar haberlerinin kalıplaşmış sözü.
bugün itibariyle bayağı bir duyduğum haber cümlesi.
gayet klasik bir haber cümlesidir. klasik olmasının yanında bir o kadarda absürd gelir bana.
"karın zevkini yine çocuklar çıkardı"
aman ne güzel. ya kim çıkarsaydı pardon? soğuk havaya rağmen sımsıcak yatağından kalkıp gitmek zorunda olduğu işine her zamanki gibi giden ahmetcan ne yapsaydı efendim? karın zevkini çıkarsaydı? ahmetcan onun derdinde değil malesef. ahmetcan düşünüyor ki ne zaman huzura ereceğim, ne zaman sakin bir hayatım olacak hayallerinde. bu hayallerle yine o bıktığı mesai saatlerine gömüldükten sonra yorgun argın bir haldeyken iş çıkışı "akşam sefası" olsun diyerek kardan adam yapacak değil. napsın ahmetcan. tek derdi var evine girip birkaç saat geçirmek ve sonra yine uyumak sonra yine kalkmak, yine işe gitmek.
yani sözün özü şu karın zevkini çıkarma hadisesi elbette çocuklar içindir. ahmetcanlar ise bir zaman sonra saçlarına düşen karlar yüzünden bu konuda epey bir kafa patlatacaklardır zaten.**
(bkz: kahretsin yine mi)
(bkz: karin bu duruma ne diyecek)
haber kanalları ve gazate manşetlerinin akıl almaz başlıkları.