bugün

kapitalizm denilen olgunun hep bir anti teziymiş gibi sunulan komünizm'in aslında kapitalist düzen içerisinde de var olabileceğidir.

örnek;

kapitalist düzen içerisinde var olan, çalışanlarıyla beraber bir üretim yapıp o üretim karşılığında elde edilen net karı kendisi de dahil istinasız tüm çalışanları ile paylaşan bir şirket düşünün, bir sürü insanın çalıştığı, her şeyi ile şeffaf olan yani herkesin şirketin giderlerini, gelirlerini, masraflarını, net karını görebildiği, o karında tamamiyle çalışanlar arasında paylaştırıldığı örneğin bir metal üretme şirketi olsun. bu şirket aynen diğer metal üretim şirketleriyle birebir aynı tek farkı karını çalışanlarıyla paylaşıyor.

şimdi sorular;

1- "böyle bir şirket dünyada yoktur." cümlesini kurmadan önce tekrar düşün nereden biliyorsun?

2- bu fabrikanın sahibi hayatın dinamikleri olduğu var sayılan "sahiplenme", "aç gözlülük" veya "hırs" gibi özelliklere sahip değil. normal bir fabrika sahibi fakat ne kazandıysak paylaşalım diyor. olması imkansız mı?

gelelim sonuca;

yani kapitalizm denilen ve egemen güçler yaftasıyla farkında olmadan hep süper güçlü ve kötü olduğunu düşündüğünüz kapitalizmde de komünizm algısına sahip oluşumlara yer vardır. bütün mesele sistemde değil. insanda bitiyor.
diğer bir örnek;

diyelim ki uludağ sözlük'ün aylık geliri 300.000.000 tl olsun. bunun host şu bu masraflarını çıkar 250.000.000 net kar var diyelim. sözlükte yazar sayısı 17.985 yani 250.000.000/17985= 13000 tl her yazara para ödense demekki komünizm i sözlükten bile başlatabilirsiniz.

not: kömünizm idealine sahip biri değilim. sadece kapitalist düzenin içerisinde komünizm'inde var olabileceğini ispat etmeye çalışıyorum.
(bkz: alnında loading yazan insanlar var)