bugün

anti-kapitalist kişi,kurum yada kuruluşların, olması gerektiği gibi;yani inanlara ihtiyaçlarının karşılığında ücretsiz ilaç vermesi durumu yada sloganı.

örnek: (#3430552)
beklenen * * olması gereken durum.
benim görmeyi ummadıgım ama belki torunlarımın yasayacagı olaydır...bu olay gerceklesezmi türkiye de; gerçekleşebilir neden olmasın...dünya barısının hüküm sürdügü bi dünya da yasadıgınızı varsaydıgınızda askeri alana ayrılan gelirden biraz bölerek gerçekleştirebilecek olaydır...ama su an ki durumumuzu göz önüne aldıgımızda pek de mümkün gözükmüyor...
(bkz: keşke dedirten başlıklar)
ilac bedava olsun, ekmek bedava olsun, köfte bedava olsun. bizim asıl hastalığımız bu, bedava olana alışmak istemek fakat bunu geçirecek henüz bi ilaç yok ama olursa eminim bedava olacaktır.
sağlıkta ticaret olmaz diyen küba nın yaptığıdır. bizler ssgss gibi yasalar çıkarırken, onlar sağlık haktır satılamaz diyenlerdir.
kapitalizm sadece bedenlerimizi değil, çiğ çiğ zihinlerimizi, insanlığın en değerli akıllarınıda yiyor. ruhumuzu çürütüyor, çürütüp bir kenara paçavra gibiyor. hani derler ya "insan insan kurdudur." diye, bu kapitalizmle. bireycileşme, zihinleri para ile bozmakla, realizm yapacam diye rezilizm yapmakla sağlıyor.

şimdi düşünelim biraz. bu devirde para en önemli şeydir sloganlarını geçelim biraz. nasıl olsa ekonomik olarak mümkün olan bir şeyi sen para adına çiğniyorsun. sağlık, en temel insanlık hakkıdır. bunun zihinlere iyi kazınması gerekiyor ve bunun sağlanması için, sağlığın insanlık için gerçek anlamda vücut bulması için her türlü sağlık hakkının parasız ya da etki etmeyecek sembolik düzeyde bir para olması zorunlu. peki bunun ekonomik olarak yapılması şansı var mıdır? vardır, eğer asalakların, faizcilerin, rantçıların, kan emicilerin parasını hak edenlere verirsen bunu ekonomik anlamda gerçekliğe taşımış olursun.

şimdi otur düşün, yazılan bir oku. zihnini aç ve iyi bak. eğer ben ileride param yoksa "ölmek istiyorum" ya da param yoksa "çocuğumun hastalıktan inim inim ağlamasını istiyorum." diyorsun keyif senin. bu barbarlık düzeninde bir pay sahibi olmak, bir koltuk kapma yarışı içinde onurunu satmak istiyorsan seçim senin. tabi onurunu satabilecek mecalin kalırsa.
diğer bir yandan eğer bunları kapitalizm içerisinde başarabileceğini, bir kaç iyi niyetli para babasının yardımlarıyla ya da iyi kalpli kimselerin üstün başarılarıyla yapabileceğini sanıyorsan, bu hakkın gasp edilmesini sınıf kavgası olarak görmüyorsan hayallerde yaşıyorsun demektir. toplumsal eşitliği sağlamadan bu yıkımı engelleyebileceğini sanıyorsan sana başarılar, tabi bunu başarabilirsen. ama gerçekte çıkacağın en iyi yol gene para babalarının yolu olacaktır.