bugün

aslına bakarsanız bu sosyolojik tespitim amerikada tez konusu olur. abartmıyorum olur. yok olur, illa olur. olur dedik lan...
bu kadar önemli bi konuyu neden sözlükte yazıyorum dersiniz?
sözlüğü fazlasıyla önemsiyorum çünkü. arada küsüyorum, protesto ediyorum, sözlükle konuşmuyorum hatta sii..
neyse, fazla özele dalmadan konuya geçelim.

kaldırım taşı kadar kaldırımla özdeşleşen teyzelerimizi tanıyalım. hatta okuduğumuzu anladık mı cevap verelim.

1) alışveriş poşetleriyle kaldırımı işgal eden teyze:
her halinden pazar alışverişini yeni bitirdiği anlaşılan teyzedir. sallana sallana kaldırımı ortalar. iki eliyle tuttuğu poşetlerle de kaldırımı tamamen kaplar. akşam ne pişireceğini düşünür. anneni hatırlatır sana. bi yakınlık hissedip "ver poşetleri yardımcı olayım teyze" diyesin gelir, sakıın. nerelisin, kimlerdensin, helal süt emmiş misin vb. sorulara maruz kalmak istemiyorsan sakıın. candır, uzaktan sevilesidir.

2) köpeğiyle kaldırımı işgal eden teyze:
-kızıııımm
-oğluuummm
köpekten korkan bi tipseniz ve feriköyde ikamet ediyorsanız bu tiplerden kurtulmanız imkansız. her kaldırımda muhakkak rastlarsınız. bu tipler köpeklerine yukarıda belirttiğimiz gibi hitap ederler. bu olay bizim için çok önemli.-bizden kastım köpekden korkanlar.- arkalarından "pardon madam bovary, geçebilirmiyim" deyip yaşlı teyzeye yanaştıktan sonra köpeğe bi göz kırpmak lazım. köpeğe evin küçük bebeği muammelesi yaparsanız kazanırsınız. benden söylemesi.

3) kaldırımı tam ortalayıp kendi kendine konuşan teyze:
bu tiplerin hastasıyım ben. ilk olarak dünya umurlarında değil. kafada bi hesap var, mizanla bilanço tutmuyor heralde. ikinci olarak muazzam bi geometri bilgileri var. kaldırımı tam ortalıyorlar. hayran olduğum son nokta 6. hisleri çok kuvvetli bunların. sen hafif sollamaya yeltenirsin o hisseder seni bakarsın o da sola kaydı. sağ yaparsın o da sağ yapar. pardon dersin duymaz.. kaldırımın sonuna kadar arkasından gitmeye mecbursun...

bu yazı uzar gider. burda kesmek en iyisi. kısacası bi yere gidecekseniz erken çıkın, yapmayın benim gibi, etmeyin yaşlı teyzelere küfür. iyi bi çocuk olun, belki şirineyi görebilirsiniz...
sade bizim memlekette mi var yoksa evrensel bir olgu mu merak ediyorum. batı ülkeleri hep bilinçli dikkatli insanlarla dolu diye gösteriliyor ya, hep ondan insan 'yook canım orda olmaz öyle şeyler' diyor ama koca götlü teyze profili dünyanın her yerinde vardır bence. buna inanmak gerek.