bugün

milleti için gözünü kırpmadan kan veren can veren askerdir...başka bir tanımlama için:

"Karşılıklı siperler arasındaki mesafe 8 metre,yani ölüm muhakkak 1. siperdekilerin hiç birisi kurtulamamacasına hepsi düşüyor.2. siperdekiler yıldırım gibi onların yerine gidiyor ve savaşıyor.Fakat şarapnel,kurşun yağmuru altında öleni görüyor,3 dakikaya kadar öleceğini biliyor,en ufak bir çekinme bile göstermiyordu.Okuma bilenler Kur'an-ı Kerim okuyor ve cennete gitmeye hazırlanıyor.Bilmeyenler ise Kelime-i Şahadet getiriyor ve ezan okuyarak yürüyorlar.Sıcak cehennem gibi kaynıyor.Kalabalık düşmana karşı her siperde bir nefer süngü ile savaşıyor,ölüyor,öldürüyor.işte bu Türk askerinde ruh kuvvetini gösteren dünyanın hiçbir askerinde bulunmayan tebrike değer bir örnektir.emin olasınız ki Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruh ve iman gücüdür..."

(bkz: mustafa kemal atatürk)
dünyanın en cefakar askeridir.
m.ö 209 la tüyleri ürperten ordu.
onlar bizim kahramanlarimizdir. benim degil diyenler de bizi ilgilendirmez.
herhalde her asker kahramandir nasil olsa diyerek fransiz veya alman askerini kahraman yapicak halimiz yok.

oyle olsa kahraman alman askeri falan derdik. ayrica turkler kendi tarihlerinin basindan beri askerler. dunya tarihini etkileyen savaslar kazanmislar ve butun avrupayla savasarak ve hatta yenerek yeni bir ulke kurmuslar.

onlara kahraman demiycem de batman'i falan mi kahraman yapicam kendime. komedi dogrusu.

(bkz: ben buna guluyorum ya)

bir de 40 kisiye 5000 kisi gitmeyecegini hepimiz biliyoruz, sacmaligin luzumu yok ya lutfen.
sanki 40 kisi icin bu yaygara.

ek tanim: her an dogu'da yemek yerlerken bile hayvanca, serefsizce katledilebilen, cevrelerinden bomba eksik olmayan canlarimiz onlar.
italyan askerleri gibi her ay bi yanlarini yayip karsiliginda 5 er 10 ar bin euro da almiyorlar ayrica. onlar gercek asker, lejyoner degiller bazilari gibi. savasin hep icindeler, hep yasiyorlar. siz evinizde sigara kulu dusse panik olursunuz. ya onlar, onlar ne yapsin? adim basi mayin. aileleri de baska bir yanda. olumle burun buruna yasiyorlar. onlarin bu fedakarliklari, vatan sevgileri bizi boyle rahat rahat yasatiyor. ve iste bu yuzden kahramanlar aslinda.