bugün

tanım: dini imanı kolbastı olmuş memleket insanıdır.

böyle dandik bir tanımdan sonra, gelelim konuya. öncelikle yemin ediyorum, ismini bile telaffuz etmekten iğreniyorum. karadenizli kardeşlerim üstüne alınmasın ama yeter artık allah rızası için. tahmin ediyorum 3-4 aydır gündemde olan yöresel bir dans bu. mazisi çok eskilere, karadenizli balıkçılara dayandığı söyleniyor ama be kardeşim, bu zamana kadar neredeydi bu kolbastınız? şimdi mi aklınıza geldi? el insaf, hangi programı açsak zıppıdı zıppıdı dansçılar. daha mı modası geçmedi? tamam, ilk çıktığı zaman, merakla izlemekteydik, hatta hoşumuza da gitti ama bokunu çıkarmanın ne alemi var? iddiaya girerim sokakta yüz kişiyi kolundan tutup çeksen, doksan dokuzu yarım saat sana kolbastıyı anlatır.

nerede popülaritesi düşen birini görsen bu kervanın içinde. şarkıcısı, milletvekili, modern dansçısı, futbolcusu daha vırt zırt işte. hele ki ece erken, be hey gerizekalı, sen program mı yaptığını sanıyorsun? ulan yaptığın program ı çocuklar izlemiyor. ne zaman kanal değiştirsem, "mavi şeker'de kolbastı show az sonra." allah belasını versin kültürümüzü bu denli ayaklar altına alıp, ortalık malı yapanların. asıl zoruma giden karadenizlilerin bu istismara göz yumması. ece erken çıkıcak, üç ay boyunca her gün kayseri sucuğunu programda istismar edecek, o zaman gör sen pringles'ı. o sucuğu gidip bir tarafına sokmayan pringles adam değil.

son olarak;

hoptek hoptek oynayalım, kolbastıyla uşaklar hep beraber coşalım.
mavi şeker programındaki seyircilerdir.

(bkz: ece erken)
(bkz: bir deli dansı olarak kolbastı)
(bkz: kucak dansı olarak kolbastı)
(bkz: kolbastı dan hatun kaldırmak)
Gayet gereksiz ve boş bir danstır...Doğru yapanı bulup izlemek tamam ama TV'ye çıkarttıkları kazmaları izlemek insanı hem TV'den hem danstan soğutuyor... (bkz: turk televizyonlarinda unutulmaz anlar)
popülerliğin nasıl bir illet olduğunun bize en büyük göstergesidir. bir olayın veya nesnenin popüler olması tamamıyla kötü bir şey midir?Hayır. Fakat ülkemizde bu durum farklı algılanıyor.Popüler olan şeye bakılmaksızın, araştırılmaksızın bağlanıyor insan. Böylelikle ülke çapında saçma sapan faaliyetler etkinlikler gerçekleştiriliyor.Asıl kültürlerimizi yozlaştırıyoruz ne yazık ki.