bugün

Sözlükteki hanımlarımızın bizi bilgilendirmesi gerektiği sorunsal. El sıkışmak mı? Yoksa kafa eğmek mi? Asıl sorun erkeklerle birlikte merhabalaşırken ortaya çıkıyor. Erkeklerle el sıkışıyorsun sıra kadınlara geliyor, erkek kişisi ne yapacağını şaşırıyor.
kadının karşınızdaki duruş pozisyonundan bunu anlayabilirsiniz. sizden uzakta duruyorsa kafanızı eğip selam verirsiniz, yakınınızdaysa ve erkeklerden sonra sıra ona gelmişse tokalaşırsınız.
oldu da denk geldi, elini uzatmak istemedi, bunda utanılacak bir durum yok. elinizi geri çekip kafanızı eğersiniz.
kadınlarla da önceden konuşmuşluk yoksa el sıkışmak bana laubalilik geliyor, kafanızı sallayın yeter. Zaten sonra kızım elimi bile sıkmadı çok düzgün çocuk diyoruz.
Ne yapacağım diye tedirgin oluyorsanız merhaba ve ufak bir gülümseme yeterli. Gülüşünüz güzelse kafi hatta. Sonrasında naber gibi devam edilebilir.
bir sorunsal değildir.
onlar da insandır. gidersin merhaba der geçersin.
elini uzat eğer seni kendine doğru hafif çekiyorsa yanak yanağa dokundur.
ama yok uzaktan uzatıyorsa elini. elini sık merhaba de.

bunu da mı biz öğretelim.
uzaktan merhabalaşın
namahrem bir kadının elini tutmak yasaktır
şimdi birileri damlar yobaz mobaz diye
biz kendi hanımlarımızın elini başkasına tutturmayız
başkalarının hanımlarının elinide tutmayız
bize yobaz diyenler
hanımlarının istedikleri yerini tutturabilir
bizi ilgilendirmez.
Günümüz popüler kültür ve din in baskın olduğu insanların yarattığı cinsiyetçiliği göz önünde bulunduracak olursak,

oluşabilecek diyalog tam olarak şudur;
+merhaba fahriye hanım
-Benim sevgilim var.
+evlen benimle demedim lanet olası pislik.
bakın anlatıyorum.

tokalaşmak için el uzatılır. hanım kişisi eli tutar. ama eller ortada kavuşmamalıdır. biraz daha erkeğin bel hizasına yakın durmalıdır. böylece erkek dimdik dururken kadın eğilmek zorunda kalır.

inceden kesik atabileceğiniz dekolte ise cabası. ;)
Bir kadın elini uzatıyorsa size o eli havada bırakmayın.
Sonra mal gibi kalıyoruz, mal gibi kaldım.
Ancak dangalak kadınlarla yaşanacak sorunsaldır. Adam gibi el sıkışılır.