bugün

ilginç tespittir.
Tekme atmanın hak olduğunu ima eden bunu da bebeğe veren slogandır.
Malca slogan. Gereksiz bir dikkat çekme çabası.
"yaratıcı slogan bulduk abi" diyerek çıkmış kafa karıştırıcı ve anlayıp özümsendikten sonra "hmmm, ama tekme atmanın hak olması, sonuçta tekme atıyor, olumsuzluk çağrıştırıyor" gibi zihin çatışmaları yaşatan yanlış slogandır. Çocuğun anneyi gerçek manada tekmelemesi gibi bir fikri de zihnimize soktuğu için yanlışlığına ekstra koyduğum slogandır.
tek kelimeyle iğrenç edebiyat. mizah yerlerde arkadaşlar...
"Kadına tekme atma hakkı" vurgulanan bu bana göre. Gereksizlik örneği, bir iki ünlünün rol alacağı bir reklam da çekerler. Aman ne hassasız ne hassass...
Anne karnında attığımız tekmelerin bile hesabının sorulacağını bilmek, değer vermese bile en azından yaradandan çekinmeye sebep olur. insan olana tabi.

Hata yapmak bir haktır. Ama zayıf bir slogan olmuş.
Kadın sığınma evine 'mor' çatı diyen zihniyetin ürünüdür.
"kadına tekme atmak yalnızca karnındaki bebeğin hakkıdır."

yeni duydum bu sloganı. duyar duymaz irrite etti beni. hoş bir çağrışım yapmadı.

bazı kesimlere mensup insanların kafasında kadın bir türlü 'annelik' ve 'karılık' görevlerinden azade canlanamıyor ne yazık ki. sanki kadın bu işlevi yerine getirmek için var olmuş gibi onlar için. yani beni rahatsız eden kadını böyle konumlandıran ve bu sözünü ettiğim görevlerden kendini muaf kılan kadını ise değersizleştiren zihinlerden çıkma bir söz olup alt metninde bu konumlandırmayı hissettirmesi, kadına şiddete bile bunun üzerinden bir bakış açısı getirmesi.

ve görüldüğü gibi tekme atma hakkı diye olmayan ve olmaması gereken bir şeyden söz edilmiş. şiddeti eleştirirken bile farkında olmadan şiddete meşruluk kazandıran bi slogan. neden kadın her halükarda tekme yemek durumunda?

bu yüzden gereksiz, saçma.

altındaki niyetin iyi olduğuna inanıyorum fakat neden rahatsız olduğumu anlatabildim umarım.

bazen kötü niyetimiz olmasa da hata içeren söylemleri tekrar tekrar kullanıp yanlış bir bakış açısının kuşaklarca kendini yeniden üretmesini sağlıyoruz. bu yüzden dikkat etmemiz lazım.
kusura bakmayın ama anne olmayan kadının bir değeri yoktur. Kadınlar çocuklarına anne, kocalarına da hizmetçi olmak için yaratılmıştır. Başka bir yolu seçen cünuptur, kafirdir. Evet.
Laf söyledi bal kabağı.

Farklı olacak ya beynini sevdiğim. Kime ne kattı bu söz, neyi değiştirdi? Mesela ayının biri metrobüste şort giyen bayana tekme atacakken birden bire 'kadına tekme atmak yalnızca karnındaki bebeğin hakkıdır' sözü beyninde şimşek çakar gibi yankılanıp vaz mı geçecek?

Tam bir gerizekalı lafı hakkaten.